Erdoğan ve Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu ısrarı

 

CHP Lideri'nin Yeni Kapı'daki ''Demokrasi nöbeti' final mitingine katılmayacağını açıklamasına rağmen Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Kılıçdaroğlu'nun mitinge katılması için ısrar ediyor

04.08.2016
Yazı Boyutu:  
7 Ağustos'ta İstanbul'da bir milyonun üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleşmesi planlanan Yenikapı'daki Demokrasi Nöbeti Final mitinginde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılarak konuşma yapacak olması kesinleşirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet Başkanı Binali Yıldırım, Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da mitinge katılıp konuşma yapmasında ısrarlı tavırlarını sürdürüyor.

Erdoğan'ın, "Kılıçdaroğlu'nun da Yenikapı'da konuşmasını beklerdim" sözünün ardından bugün Binali Yıldırım CHP liderinin Pazar günkü mitinge katılacağına olan inancını yitirmediğini belirtti. Başbakan Binali Yıldırım, başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimine ilişkin olarak, "15 Temmuz bir anlamda ikinci kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlanmasının adıdır" dedi ve  Kılıçdaroğlu'nun pazar günkü mitinge katılım çağrısını yineleyerek "Umarım O da yanımızda olacak" dedi.

Binali Yıldırım'ın Çankaya Köşkü'nde düzenlenen oda ve borsa başkanları ile istişare toplantısında konuştu.

VARLIK BARIŞI

Yıldırım, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi amacıyla bazı yasalarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasanın en kritik maddesi kabul edilen 'Varlık Barışı'yla ilgili olarak, "İçeride dışarıda para var. Bu paraya da bakamıyorsunuz, bir sürü zahmeti var. Ortaya çıkarın, orada işe yarasın yatırıma dönsün, ekonomiye katkı sağlasın. Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor, sizi de huzursuz ediyor, bizi de huzursuz ediyor. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim" dedi.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Açılan köprülerde, hastanelerde, yapılan hızlı trenlerde sizin hisseniz var, akıl teriniz var. Bu emek ve fedakarlığınız için sizlere teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe girişimine karşı, hiç tereddüt etmeden, millet için, milletten yana tavır koyduğunuz için. Demokrasiden yana, hak ve adaletten yana olduğunuz için sizleri kutluyorum. Değerli misafirler, yeni bir dönem başladı. 15 Temmuz, Türk siyasi tarihi için bir dönüm noktası. 15 Temmuz bir anlamda ikinci kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlanmasının adıdır. FETÖ’nün dehşet saçan darbe girişimine tanık olduk.

"Meclisimizi, MİT’i, özel harekat polis merkezimizi, Türksat’ı, Boğaz Köprüsü’nü, daha birçok kritik yeri bombaladılar, yaylım ateşine tuttular. Masum insanları öldürdüler, yaraladılar. Milletimize, demokrasimize, huzurumuza, kardeşliğimize adeta kurşun sıktılar. Asker kıyafeti içindeki bu caniler 238 canımızı, vatandaşımızı kalleşçe katletti. Bu vesileyle, 15 Temmuz demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden şehitlerimize, ülkenin bölünmezliği için PKK’yla mücadele eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

"Bir temiz ananın, bir yiğit babanın yetiştirdiği alnından vurur o haini. O gece parti rozetlerimizi çıkardık, şanlı bayrağımızı taktık. O gece sizler demokrasiye sahip çıktınız. Milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. O gece Alevisi Sünnisi, Türk’ü Kürt’ü bütün Türkiye darbecilere karşı bir olduk, beraber olduk, ayağa kalktık. Bu darbe girişimine milletçe devletçe anında cevabımızı verdik. 81 il 160 ilçedeki oda ve borsa aynı zamanlı olarak demokrasiyi vazgeçilmezimiz, kardeşliğimiz geleceğimiz sloganıyla açıklamalarda bulundu. Her akşam meydanlardaki nöbette yerinizi aldınız.

"OHAL’i millete ilan etmedik, biz kendimize ilan ettik"

"Bildiğiniz gibi, darbecilerin hızla tespit edilmesi ve adalete teslim edilmesi amacıyla OHAL ilan ettik. OHAL’i millete ilan etmedik, biz kendimize ilan ettik. Çünkü, ülkeyi büyük bir tehlikenin eşiğine getiren, bu ihanet şebekesini bütün kurumlardan çıkarıp atmak için böyle bir OHAL’e ihtiyacımız var. Ekonomik ve sosyal hayat aynen devam ediyor hatta eskisinden daha fazla canlanarak devam edecek. Bayram öncesi sizlere müjdelerimiz oldu. Dedik ki Meclisimizi bombalayabilirsiniz, insanlarımızı tarayabilirsiniz ama bu milletin muasır medeniyetler seviyesi yolculuğunu durdurmazsınız. Meclisimizi çalıştırmaya devam ettik ve birbirinden önemli kararların hepsini aldık ve kanunlarını çıkardık.

"Kısa kısa bunları sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum. Damga vergisinde indirimlere gittik, şirket kuruluşlarını gerekiyorsa tasfiyelerini kolaylaştırdık, çek konusunda yeni düzenlemeyi yaptık. Yurt dışına hizmet veren şirketlere vergi istisnası getirdik. Muhtasarla sigorta artık birlikte veriliyor. Kırtasiyeyi azaltmış oluyoruz. Yatırımların üzerindeki vergiyi kaldırıyoruz. Bunun düzenlemesini yaptık, teşvik sistemi hayata geçiriyoruz. Bir projeniz var, getireceksiniz, oturacaksınız ilgili bakanlarla doğrudan pazarlık edeceksiniz, ihtiyacınız olan her türlü teşviği sağlayacak. Katma değeri yüksek özellik arz eden bölgesel kalkınmaya katkı sağlayan yatırımlara sınırsız özel destek var.

"Varlık barışı, içeride dışarıda para var. Bu paraya da bakamıyorsunuz, bir sürü zahmeti var. Ortaya çıkarın, orada işe yarasın yatırıma dönsün, ekonomiye katkı sağlasın. Paran varsa derdin var, derdinden kurtardık. Paran varsa derdin var, paran yoksa derdin yok mu diyeceksiniz, yine derdin var. Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor, sizi de huzursuz ediyor, bizi de huzursuz ediyor. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim.

"Birikmiş vergi cezalarını ve gecikme cezalarının tamamını kaldırıyoruz."

Üye OlÜye Girişi