Erdoğan'a 25. Başdanışman

 

Eski AK Parti Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hukuk Başdanışmanı oldu

19.04.2016
Yazı Boyutu:  
Meclis’teki komisyonlarda önemli görevlerde bulunan Türkmenoğlu, Erdoğan’ın 25. danışmanı oluyor. Yeni görevini dün öğrenen Türkmenoğlu, gün boyu tebrikleri kabul etti. Geçtiğimiz Ay eski milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu'nu Baş Danışman atayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 25. başdanışman olarak eski milletvekili hukukçu Ayşe Türkmenoğlu'nu getirmekle,  başdanışmanlık kadrosundaki kadın sayısı 4'e yükseldi.

20 Mart 1965’te Konya Kelhasan Kasabası’nda doğan Türkmenoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukat olarak çalışan Türkmenoğlu, Konya Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonu’nda görev aldı. Çocuk Yetiştirme Yurdu ve Erkek Yetiştirme Yurdu Dernekleri’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Türkmenoğlu, 23. ve 24. dönem AK Parti Konya Milletvekilli seçildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 6 ayda 25 başdanışman

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi yolculuğunun büyük bölümünde yanında olan A Takımı’nı hemen herkes bilir. Zaman zaman yeni isimler gelse de bu kadro ‘demirbaş’ olarak tanınıyor.

Bu grupta Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Basın Müşaviri Lütfüllah Göktaş ile Mustafa Varank, Aydın Ünal, Mücahit Arslan ve Yiğit Bulut gibi isimler yer alıyor. 

Bugünlerde Beştepe’de A Takımı’nın yanına yeni bir ekip de yerleşmeye başladı. Başdanışmanlar Koridoru, o ekibin taşınmasıyla hareketlendi.

DEMİREL’İN DANIŞMANI

Son 6 ayda başdanışman kadrosu 2'e ulaştı. Bunların 16’sı eski AK Parti milletvekili. 

İlk dikkat çekici isim Şükrü Karatepe. Kayseri’nin eski Büyükşehir Belediye Başkanı. O dönemde icraat ve açıklamalarıyla sık sık tartışma konusu olmuştu. 

Eski gazete sahibi gazeteci, köşe yazarı İlnur Çevik de son günlerde danışman kadrosuna geçen sürpriz isimlerden biri. Çevik’in Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin aktörleriyle yakın diyaloğu bilinen bir isim. Çevik, 1990’lı yıllarda Süleyman Demirel’e de danışmanlık yapmıştı. Ayrıca Prof. Necmettin Erbakan’a da yakın bir isimdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığı döneminde yakın çalıştığı Maksut Serim’i de başdanışmanları ekibine dahil etti. Serim, 12 yıl Başbakanlık Örtülü Ödenek Başkanlığı yaptıktan sonra şimdi de Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödeneğini yönetecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mart ayında eski milli basketbolcu ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Üst Yöneticisi (CEO) Hidayet Türkoğlu'nu Başdanışmanlığına atadı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİN KOORDİNASYONU KUZU VE UÇUM'A EMANET

Başdanışmanlar içinde hem milletvekili hem danışman olan tek isim Burhan Kuzu.  Remi kadroda görünmeyen Anayasa uzmanı ve başkanlık sisteminin kuvvetli savunucusu Kuzu’nun hemen ardından 7 Haziran’da Kars milletvekili olan Mehmet Uçum’ geliyor. Uçum, 1 Kasım seçimlerinde aday olmadı, ancak Beştepe’nin “hukukçu’ başdanışmanları arasına katıldı. Uçum’un, Başkanlık sistemi konusundaki çalışmalarda koordinasyon görevini yürütmesi bekleniyor. Kuzu ve Uçum dışında, eski Ordu milletvekili İhsan Şener, eski Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, eski Şanlıurfa milletvekili Emin Önen, eski Konya milletvekili Mustafa Akış, eski İstanbul milletvekilleri Reha Denemeç, Özlem Zengin, Alev Dedeğil ve Oktay Saral, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, eski Trabzon milletvekili Şeref Malkoç, eski Sivas milletvekili, milli güreşçi Hamza Yerlikaya, eski Konya milletvekili Gülay Samancı, eski Ankara milletvekilleri Seyit Sertçelik ve Bülent Gedikli, Saray’a resmen başdanışman olarak atandılar.

YENİ PROJELER VAR

Mustafa Akış, Emin Önen gibi genç isimler yeni projeler geliştirmek için görevlendirildi. Şeref Malkoç ve Özlem Zengin’in de Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi konusunda Kuzu ve Uçum’a destek olması bekleniyor. Reha Denemeç dış politika, Bülent Gedikli ise ekonomi konularında rapor hazırlıyor. Geçici hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ve Alev Dedeğil’in kadın ve aile konulu çalışmalar yürüttükleri biliniyor. Bu isimlerin dışında yapılan 4 atamayla başdanışman sayısı 23’e yükseldi.

24. DANIŞMAN HİDAYET TÜRKOĞLU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski milli basketbolcu ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Üst Yöneticisi (CEO) Hidayet Türkoğlu'nu Başdanışmanlığına atadı.

15 yıl NBA'de forma giyen Türkoğlu, Efes Pilsen A takımında 5 yıl oynadıktan sonra 2000'de NBA'e giden, A Milli Takımı ile 2001'de Avrupa, 2010'da ise dünya ikincilikleri yaşayan Türkoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevini yerine getirecek.


Üye OlÜye Girişi