Erdoğan’dan ‘filtresiz baca' yasasını niçin veto ettiğini açıkladı

 

Termik santrallere iki yıl daha baca filtresi takmadan faaliyetlerine devam yetkisi veren kanun tasarısını veto eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili şirketleri "sözlerinde durmamakla" suçladı.

3.12.2019
Yazı Boyutu:  
Kurucusu ve Genel Başkanı olduğu AK Parti ile küçük ortağı MHP'nin oylarıyla geçen kömürle çalışan termik santarralerin bacalarına filtre takılmasını 2,5 yıl erteleyen yasayı veto etme gerekçesini İngiltere'ye hareketi öncesinde gazetecilere açıklayan Cumhurbaşkanı Receip Tayyip  lErdoğan "Biz bunları böyle çalıştıramayız. Siz çok para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine müsaade etmeyiz. Bir tarafta halkım diğer tarafta sermaye var. Kimse kusura bakmasın" dedi.

Erdoğan’ın bu konuda açıklamaları şöyle:

FİLTRE TASARISINI NEDEN VETO ETTİ

Bu erteleme böyle bir talep önümüze gelmiyor. Daha önce de bu erteleme yapıldı. Yüklenici firmalar filtre çalışmalarını gerçekleştirmediler. Dünyada Paris sürecini yaşadık yaşıyoruz. Orada da sözlerinde durmadılar biz de imzayı atmadık.

Derdimiz ne bu tür kuruluşları biz çalıştıramayız. Satışında bir defa bu filitrasyonun kaydı var.

Siz daha fazla kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine izin veremeyiz. Bir tarafta halkım bir tarafta sermaye var. Büyük ihtimalle yeniden ihaleye gider başka bir şekilde bu işin çıkışı yoktur.

Bu noktaya süre bitmeden geldik, kendileri de bu kurala uymadılar. Tekrar Meclis’e göndermekten başka yolum olamazdı. Doğalgaz ile bölgedeki enerji sorununu gideririz.

BACA FİLTRE VETOSU NASIL OLMUŞTU?

Türkiye'nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

CHP’nin ‘namus meselesi’ dediği, çevrecilerin de büyük tepki gösterdiği kanun teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘sürpriz’ bir şekilde veto edilmişti.

DİĞER SORULAR VE YANITLAR

Bu arada Nato zirvesi ve Adil öksüz ile ilgili soruları da yanıtlayan  AKP'yi Cumhurbaşkanı'nın sözlerinde dikkat çeken satır başları şöyle:
  • Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır.
  • Terör örgütlerine karşı ilkeli ve kararlı duruş sağlanmasını temin edecek bir değişimi tüm üye ülkelerle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz.
  • Üye ülkelerin alternatif aramak yerine NATO’yu ortak tehditler karşısında daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz.
  •  DEAŞ ile Suriye’de göğüs göğüse mücadele eden ve örgütü bozguna uğratan tek ülkeyiz.
KUSURA BAKMASINLAR
  • Bizim terör örgütü olarak telakki ettiğimiz ve kendileriyle terör mücadelesi verdiklerimizi, bizim NATO’daki dostlarımız eğer terör örgütü olarak kabul etmezse, kusura bakmasınlar, orada atılacak her türlü adımın karşısında oluruz.
  • Şu anda Fransa’yı Doğu Akdeniz olayı ciddi manada rahatsız ediyor olabilir, Libya ile yaptığımız çalışma da onları ciddi manada rahatsız ediyor olabilir. Attığımız adım, Libya’nın Türkiye’nin egemenlik hakkıdır. Bu egemenlik hakkını biz sizinle tartışmayız. Bunu kendilerine çok açıkça söyleyeceğiz. Egemenlik haklarımızla doğan hakkımızı da sizinle tekrar masaya yatırmayız.
  • Yunanistan adımlarını atabilir, bizim de adım atma hakkımız saklıdır. Adımlarımızı atarız, gereğini de anında yaparız.
ADİL ÖKSÜZ SORUSU

Malum kişi bu ülkeden kaçmıştır, gittiği ülkeler tarafından koruma altında. Biz bunların hepsini adreslerini vererek istedik. Ama bunları kabul eden ülkelerin yöneticileri bu teröristleri teslim etmedi.

Burada İçişleri Bakanlığı’mız karga tulumba bir şekilde alır gelir mi? O da başka konu.”

(KAZETE HABER MERKEZİ Foto:ekran goruntüsü)


Üye OlÜye Girişi