Erdoğan'dan Leman'a öfke: Densizler

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Muhtarlar Toplantısı'nda hedefinde bu kez ünlü mizah dergisi Leman vardı

19.04.2016
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayında 24. kez muhtarlarla bir araya geldi.

Erdoğan Avrupa Birliği Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili raporunu eleştirdi ve dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mizah dergisi Leman’ın kapağına muhtarları taşımasına da değinerek şunları söyledi:

“Biz burada hasret giderdikçe birileri bundan rahatsız oluyor. Bunlar rahatsızlıklarını dışa vururken herhangi bir ölçüleri olmadığı için işi muhtarlarımıza hakarete kadar vardırabiliyorlar.

Güya mizah dergisi kapağında muhtarlarımızı aşağılayan karikatür yayınlamıştı. Muhtarlarımızın gösterdiği birlik sayesinde bu dergi son sayısında yine kapaktan özür dilemek zorunda kaldı.

Sizler şayet bu densizlere hadlerini bildirmemiş olsaydınız yaptıkları terbiyesizlik yanlarına kar kalacaktı.”

Leman ne çizdi?

Mizah dergisi Leman’ın geçen haftaki kapağı şöyle:


Bu kapakla ilgili İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği (İMDD) üyesi muhtarlar, karikatürün “mesnetsiz, tahkir, alaycı ve onur kırıcı olduğunu” iddia ederek savcılığa suç duyurusu yaptılar ve özür beklediklerini açıkladılar.

Leman da bu hafta yine muhtarları çizdi:

KUTLU DOĞUM HAFTASI

Konuşmasında Kutlu Doğum Haftası'na değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:“Birlik ve beraberlik konusu ülkemiz içinde yaşadığımız sıkıntıların da yegane çaresidir. Biliyorsunuz, bu hafta neyi yaşadık? Kutlu Doğumu yaşadık.

O hafta boyunca da başlık neydi, tevhid-vahdet, öbür taraftan gelin birlik olalım çağrısıydı. Terörle anıldığımız böyle bir zamanda İslam dünyasının üç başlığı var: Mezhepçilik, ırkçılık ve terördür.”

Operasyonlar ve çözüm süreci

“Terörde çok kayıplar verdik. Şu ana kadar 40 bini aşkın 35 yılda bu topraklarda terörün kurbanı oldu. Önce demokratik açılım dedik, olmadı. Milli birlik ve kardeşlik dedik, olmadı. Çözüm süreci dedik yine olmadı.

Artık bunların hepsi bir kenara, çözüm sürecini de buzdolabına koyduk.

Şimdi operasyonlar dönemi. Ne olacak bu operasyonlar döneminde? Bu iş bitecek.”

Dokunulmazlık

“Dokunulmazlık meselesini biliyorsunuz. Unvanı milletvekili ama kendisi arabasında teröristlere silah taşıyor. Unvanı milletvekili ama evini teröristlerin karargahı haline getirmiş. Unvanı milletvekili ama devletin güvenlik güçlerine, hakimine, savcısına yapmadık hakareti, terbiyesizliği hatta makamında şehit ediyor. Unvanı milletvekili ama kürsüden terör örgütünü savunuyor.

Neden? Çünkü dokunulmazlığı var. Böyle dokunulmazlık olur mu? Siz size verilen imkanı bu şekilde kullanırsanız sonunda dokunulursunuz.

TBMM'de dokunulmazlık konusunda sağlanan uzlaşmayı takdirle karşılıyorum.” (Bianet)Üye OlÜye Girişi