Erdoğandan önemli açılamalar

 

Başbakan, Kılıçdaroğlunun kredi sözüne yanıt verdi, genel af ve Öcalan a ev hapsini reddetti

06.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 Gabon, Nijer ve Senegal'i kapsayan gezisi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "AK Parti iktidarında Öcalan'a ev hapisi gibi bir şey asla olmayacak" dedi
 
İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:
 
İMRALI İLE GÖRÜŞME SÜRECİ
 
Bu yeni başlamış bir süreç değil. Buradaki bütün gayretimiz terörle mücadelede başarılı olabilmek ülkemize huzur ve refahı ülkemizin dört bir köşesine getirebilmek.
 
Olayın bizim açımızdan iki ayağı var. Bir devlet ayağı iki siyaset ayağı. Ama bunu bilmeyen anlamayan var.
Siyasetle hükümetle veya devlet, yönetmeyle devlet mekanizmalarının çalışması arasındaki inceliği ayırt edemeyen siyasetçiler var. Biz bu inceliği koruyarak bir yol gidiyoruz.
 
İstihbarat teşkilatı yürütmenin en önemli bu konuda ayağıdır. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Sadece terörde değil asayişte de kullanılır.
Bu gelişmeler esnasında bizler şu anda siyasetçi olarak böyle bir görüşmenin içinde olmadık, olmuyoruz. Terörle biz mücadele ederiz siyasetçiyle müzakere ederiz.Bu görüşmeleri yaparsınız sonra bu görüşmelere göre adım atarsınız. Daha önce bir Oslo süreci vardı. Şu anda gündemde yok. gelecekte olur mu ona da kapıları kapatmamak lazım. Avrupa bu sürecin bir ayağıdır.
 
El ele verirsen bu süreçte başarılı oluruz. Şu anda el ele vermiş değiliz. Şimdiye kadar ne yazılı basından n ne de STK’lardan destek görmüş değiliz.
 
KILIÇDAROĞLU'NA 'KREDİ'  YANITI
 
Ana muhalefet partisi 'kredi veriyoruz' diyor. Kendi himmete muhtaç bir dede, kime himmet ede... Sen hangi krediyi veriyorsun sen krediye muhtaçsın.
 
Eğer samimyse dürüstse versin üç arkadaşına talimatı çalışmayı başlatalım. Ben sizin şahitliğinizde üç arkadaşıma talimatı veriyorum. Buyursunlar bu çalışmayı yapalım.
 
PROVOKASYON OLABİLİR Mİ? AF GÜNDEMDE Mİ?
 
Ben yeni bir süreçten bahsetmiyorum. Bu devam eden bir süreç. Kesilmiş bir şey değil. Başlamış devam ediyor. Bun süreçte eğer dürüst samimi davranacaklarsa bizim ekibimiz hazırdır.
 
Meclis de bu süreçte defalarca bilgilendirilmiştir. Kapalı oturum dahi yaptık. Her şeyi rahat konuşalım diye kapalı oturum yaptık.
 
4.yargı paketiyle ilgili çalışmalar devam ediyor.

Üye OlÜye Girişi