Erdoğan'dan seçimi kazanacak muhalife GBT tehdidi

 

AKP Lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan' Karşı tarafın teröre bulaşmış bir adayı var, GBT'leri hazır tutuyoruz, seçim sonucuna göre adım atacağız' dedi.

28.03.2019
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçime ilişkin olarak "Şimdi karşı tarafın bir adayı var, teröre bulaşmış bir kişi. Biz kararlıyız. 3-5 sene bekleyemeyiz. GBT'leri hazır tutuyoruz, sonuca göre adımlarımızı atacağız" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da bulunan Atakule'de gençlerin sorularını yanıtladı. Söz konusu program Erdoğan'ın Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarında canlı yayınlandı. 

?Yerel seçimlerden ekonomiye, dış politikadan gündeme dair soruları yanıtlayan Erdoğan kendisinin "ekonomist" olduğunu öne sürerek  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"(Dövizdeki dalgalanma) Bütün bunlar batının başta ABD, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır. Son olarak döviz, faiz, kur bununla ilgili operasyon ters tepti. Şimdi Türk Lirası bulamıyorlar ödeme yapma konusunda. TL prim yaparken dolar ciddi manada düşmeye başladı.

Biz bir defa kendimize güveniyoruz. Ekonomide iyi bir konumdayız. Uluslararası bu oyunu oynayan bankalar, seçim zamanı rapor yayınlamayacağız demeye başladılar. Bundan önce yaptınız tutmadı. Bunların hepsi şu anda Türkiye'nin seçime giderken siyasi dayatmadır. Bu genel değil yerel seçim. Burada Türkiye'ye ekonomik yaptırım uygulayamazsınız.'KEYNES VE SMİTH'İN İKİ AYRI YAKLAŞIMI VAR'

Enflasyonda düşüş hafif de olsa başladı. Asıl sıkıntı faiz. Faizi aşağı düşürdükçe enflasyon da düşecektir. Piyasadaki spekülatörleri terbiye etmemiz şart. Ben de bir ekonomistim. Piyasadaki spekülatörleri terbiye etmemiz şart.

 Keynes ve Smith'in iki ayrı yaklaşımları vardır. Birisinin yaklaşımında, faiz ve enflasyon doğru orantılı, birisinde ise ters orantılıdır. Ters orantılı yaklaşımında, faizi düşürürseniz enflasyon çıkar, yükseltirseniz düşer. Doğru orantılı olanda ise faizi düşürürseniz, enflasyon da onunla birlikte düşer. Benim tezim bu. Bunu yaptığınız anda biz bunu başarırız. Aksi takdirde bu sıkıntı devam eder.

31 Mart akşamına kadar bu iş yoluna girdi girdi, girmediği takdirde gerekirse biz tanzim satışlar noktasında adımımızı atacağız. Bunu da Esnaf Sanatkarlar Birliği ile oturup konuşacağız. Onların hitap ettiği küçük marketler var. Zincir marketlerden öte küçük marketlerle bu adımı atarız.

Bize zincir marketlerin yardımcı olması lazım. Bu devlet hepimizin, bu millet hepimizin. Sürümden kazanalım, fahiş fiyatlarla milleti sömürmeyelim. Yeni çıkaracağımız Hal Yasası'yla da pazarlarda farklı bir adımı da atmış olacağız.

Yazla birlikte kesinlikle işsizlikteki durum olumlu yönde değişecektir. Ben inanıyorum tek haneliye de kesinlikle inecektir.

'TERÖRİST DİYECEK KADAR VİCDANSIZ DEĞİLİM'

 Diğer partilere oy vereceklere terörist diyecek kadar vicdansız değilim. Sözde İYİ Parti'nin başındaki kadın benim terörist vatandaşlarım diyor. Bununla ilgili Türkiye hukuk devleti, ben de kendisine 250 bin liralık manevi tazminat davası açtım. Sadece bununla bırakmayacağım. Cezai bir süreci gerektiriyorsa ceza davası da açacağım.


Bay Kemal ne dedi? Man Adaları'nı o ana kadar bilmezdim, sayesinde öğrendim. Man Adası iddiasıyla ilgili tazminat davasından gelecek 2.5 milyon lirayı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağım.

Ankaragücü, Ankara'nın Süper Lig'deki tek takımı. Toparlandıktan sonra düşme hattından kurtuldu. Temennim, Ankara'yı Süper Lig'de temsil eden bir takımın olmasıdır. Ankara'ya 55 bin kişilik bir stadyum düşünüyoruz. Eskişehir'in de eski günlerine dönmesi lazım ama bu yerel yönetimle zor.

'BATI ATATÜRK'E DE DİKTATÖR DEDİ, BANA DA DİYORLAR'

 Batı medyasının Gazi Mustafa Kemal ile ilgili tespitlerini izledim. Doğrusu o ana kadar o kadar detayını bilmiyordum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e şimdi bana söylediklerini söylüyorlar. Ona da diktatör dediler. Şimdi bana diyorlar.
Hazmedemiyorlar. Türkiye bu kadar kısa zamanda nasıl toparlanır, ayağa kalkar. Bunlar, bunları çıldırtıyor. Biz bunları yapar durumda olmasaydık Afrin operasyonunu yapamazdık. Bunlar elimizde olunca bunları yapar duruma geldik.

Artık Türkiye masada oturup konuşulan bir ülke. Buraya nasıl geldi Türkiye? Onları bu rahatsız ediyor. Şimdi yerel seçim, pazartesiden sonra önümüzdeki 4.5 yıl önümüze bakacağız. Yatırımcılar da bizden haber bekliyor. Yatırımcı önünü görmek ister. Para civa gibidir. Civa kendisine uygun hangi kutbu bulursa ona doğru hareket eder.

'EKONOMİ POLİTİKALARINI KABİNE BELİRLER'

Türkiye'de ekonomi politikalarını yerel yöneticiler mi belirleyecek? Ekonomi politikaları belirleyecek olan kabinedir. Yerel yöneticlerin bazılarının borç karneleri zengin, bakalım nasıl halledecekler? Devlette yönetim anlayışında insan yönetimi, bilgi yönetimi, finans yönetimi çok önemlidir.

'SİGARA, ALKOL YOK, UYKUMUZA DİKKAT EDERİZ'

 (Yoğun tempoyu nasıl idare ediyorsunuz?) Artık yaş bir yere geldi ama mümkün olduğunda gayrimeşru bir durum söz konusu değil. Sigara, alkol yok… Uykumuza dikkat ederiz. Kampanya sebebiyle sporumu yapamıyorum, önümüzdeki hafta spor faaliyetlerine devam edeceğim.

'GOLAN'IN İSRAİL'LE ALAKASI YOK, TRUMP ALİ KIRAN BAŞ KESEN'

Golan 1967 anlaşmalarıyla BM tarafından Suriye'ye ait olduğu tescil edilmiş topraklardır. İsrail ile alakası yok. Trump ali kıran baş kesen. 'Yaptım oldu' diyor. Senin yapıp etmenle olmuyor. Macron ile görüştüm, 'Senin gibi düşünüyorum' dedi. 'Trump'a da bunu söyleyeceğim' dedi. Putin açıklamasını yaptı. Trump'ın attığı bu adımın BM ve Güvenlik Konseyi'nden onay alması mümkün değil. Biz İİT'ye de taşıyacağız. Körfez'deki Müslüman ülkeler kararlı bir duruş sergilemiyor. İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak seçim için Trump Netanyahu'ya destek veriyor. Netanyahu yolsuzluklara karışmış bir adam. Netanyahu'ya destek verirsem onu kurtarırım diyor. Kurtarsan ne olur kurtarmasan ne olur? Yalnız da kalsak bu işlerin üzerine biz gideceğiz. Biz burada Sisi'nin ne dediğine mi bakacağız? Biz Türk milleti olarak kendi kararlılığımızı ortaya koyup yolumuza devam edeceğiz.

ERDOĞAN GENÇLERLE TERASTA DÜRÜM YEDİ

Programın sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'nin Ankara adayı Mehmet Özhaseki gençlerle birlikte Atakule terasa çıkarak, beraber dürüm yedi, bol bol fotoğraf çektirdi. (NTV)


 


Üye OlÜye Girişi