'Erdoğan'ın 100 Günü'nde kadının adı sadece istihdamda var

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Meclis dışından atadığı bakanlarla birlikte açıkladığı 100 günlük icraat planında, kadının adı sadece bir cümlede geçiyor.

05.08.2018
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ay başında açıkladığı 100 günlük icraat planında ana gündemi "FETÖ'yle mücadele" oluştururken, programda, kadının çözüm bekleyen tek sorununu olarak istihdama yer verilirken, diğer bir  hiçbir sorununa değinilmemesi dikkati çekti.
    
AKP Genel Başkanı RecepTayyip Erdoğan'ın meclis dışından atadığı bakanlarla birlikte açıkladığı 100 günlük icraat planında özellikle adalet sisteminin yenilenmesi ve dış politikaya dönük mesajlar öne çıkarken, vatandaşların kamu hizmetlerine erişimini hızlandıracak e-devlet sisteminin hızlandırılacağını belirtiliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın; kadınların istihdamına yönelik yeni adımların atılacağını, çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarında toplumun beklentilerine uygun düzenlemelerin sağlanacağını duyurması dikkatleri kadın örgütlerine de çevirdi. Kadın örgütlerinin de bu noktada 'yargıya güvenden ve yargı bağımsızlığından' söz etmeleri yeni dönemde yargı sisteminde yapılacak değişiklikleri önemli kılıyor.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü DW Türkçe'ye "Şiddeti, istismarı önleyecek yasalarımız var. Biz, yasalarımızı uygulayacak irade bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kadınlarla iletişim kurması gerektiğini, sivil toplumun her bir parçasını dinlemesinin Türkiye'de sağlıklı bir toplumun yaşaması için vazgeçilmez olduğunu anlatan Güllü, "Gün geçtikçe ailelerde, kadınlarda yargıya güven azalıyor. Yargıdan objektif, sağlam kararlar çıkmıyor. Ne yazık ki toplumda şiddet sarmalı artıyor" diyor. Bu sarmalın artmasında ekonomideki sorunların da rol oynadığının altını çizen Güllü, "Ekonomik kriz tırmandıkça, ailelerde şiddet oranı yükseliyor. Cumhurbaşkanının sivil toplumla birlikte aileye, kadına özel bir eylem planı yapması gerekiyor" yorumu yapıyor. (Hilal Köylü /DWTürkçe)

Üye OlÜye Girişi