Erdoğan'ın desteklediği Ersin Tatar KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı

 

Başbakan Erzin Tatar, bugün yapılan KKTC seçimlerinin ikinci turunda Cumhurbaşkanı seçildi.

18.10.2020
Yazı Boyutu:  
Başbakan Ersin tatar bugün yapılan seçimlerin ikinci turunda 51.74 oy alarak  KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı oldu
KKTC'nin bağımsızlığını savunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise 48.26 oyla seçimi kaybetti. Yeni Cumhurbaşkanı Ersin tatar AKP'nin dış politikalarına yakın duruşuyla tanınıyor. Ersin tatar, Türkiye'nin Akdeniz'de petrol  arama çalışmalarını desteklerken Mustafa Akıncı'da bu konuda farklı yaklaşım sergiliyordu. Akıncı, KKTC'nin Güneykıbrısla birleşmesine de sıcak bakıyordu. 

1 Ekim de yapılan oylamada yüzde 50 oy miktarını hiç bir adayın almamasının ardından cumhurbaşkanı seçilememiş ve ikinci tur için tarih 18 Ekim olarak belirlenmişti. 738 sandıkta  oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sayım işlemine geçildi.

Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de tamamlandı ve oy sayımına başlandı.

Kuzey Kıbrıs'ta oyların tamamı sayıldı. 

Kuzey Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Narin Ferdi Şefik, bugün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, Başbakan ve UBP'nin adayı Tatar'ın seçim yarışını kazandığını duyurdu. Ersin Tatar'ın yüzde 51.74 oy aldığını açıklayan Şefik, bağımsız cumhurbaşkanı adayı Akıncı'nın ise yüzde 48.26 oranında oy elde ettiğini bildirdi. Narin Ferdi Şefik, seçimin kesin sonuçlarının ise bu gece açıklanacağını kaydetti.

Böylelikle Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığında 5 sene sürecek Ersin Tatar dönemi başlamış oldu.AKINCI: SEÇİM NORMAL ŞARTLAR ALTINDA YAPILMADI

Kuzey Kıbrıs cumhurbaşkanı adaylarından ve bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimin 'normal şartlar altında yapılmadığını' söyleyerek, Ersin Tatar'ı tebrik etti.

Kuzey Kıbrıs'ın bir önceki Cumhurbaşkanı ve bugünkü seçimi ikinci tamamlayan Mustafa Akıncı, seçimin ardından açıklamada bulundu. Akıncı, "Bu sonucu elde etmek için yapılanları biliyorsunuz yapanlar başardı. Sayın Tatar’a da hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Ersin Tatar'ın seçimleri kazanmasının ardından açıklamalarda bulunan Akıncı, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sonucu elde etmek için yapılanları biliyorsunuz yapanlar başardı. Sayın Tatar’a da hayırlı olsun. Kendisini aradım, telefonu meşguldü ulaşamadım. Benim için 45 yıllık siyasi hayatımın, bir sürecin sonudur. Halkımızın çok değişik etkenler altında vardığı bir sonuçtur, bu sonucu kabullenmeliyiz ve hayırlı olmasını dilemeliyiz. Kıbrıs Türk Halkı’na teşekkür ediyorum, bize gönül vermiş çalışmış herkese de ayrıca çok teşekkür ediyorum." (KAZETE/ İHA)

Üye OlÜye Girişi