Erdoğan’ın hedef gösterdiği CHP Gençlik Kolları Başkanı tutuklandı

 

Adana'da, Vefa Sosyal Destek Grubu'nun çalışmasını engellemeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 4 kişi arasındaki CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım, itiraz üzerine tutuklandı.

17.05.2020
Yazı Boyutu:  
Adana Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada 14 Mayıs’ta saat 22.00 sıralarında Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün katılımıyla kaymakamlığın önünde Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından gerçekleştirilen yardım dağıtımı sırasında, 4 kişinin çalışmayı engellemeye yönelik sözlü ve fiziksel saldırıda bulunduğu iddia edilmiş, “Olayın ardından güvenlik birimlerimizce yakalanan şüphelilerden birinin CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım olduğu anlaşılmıştır ” ifadesine yer verilmişti.

Gazete Duvar’ın haberine göre; gelişmeler üzerine Eren Yıldırım’la birlikte 3 kişi daha gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Ancak Yıldırım’ın serbest bırakılmasına Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. İtirazı değerlendiren Adana 4. Sulh Ceza Mahkemesi, şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarttı.

Bunun üzerine adliyeye giden Yıldırım tutuklandı.

Yıldırım’ın adliyeye gitmeden önce yaptığı açıklamayı paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, “Dün gıda yardımlarının nereye gittiğini sorduğu için Kaymakam korumasının silahlı saldırısına uğrayan Yüreğir Gençlik Kolları Başkanımız Eren Yıldırım bugün yukarıdan gelen emir ile tutuklandı. Talimat ile karar alan yargıyı kınıyorum!” paylaşımını yaptı.

Dün gıda yardımlarının nereye gittiğini sorduğu için Kaymakam korumasının silahlı saldırısına uğrayan Yüreğir Gençlik Kolları Başkanımız Eren Yıldırım bugün yukarıdan gelen emir ile tutuklandı. Talimat ile karar alan yargıyı kınıyorum!

Yerleştirilmiş video
371 kişi bunun hakkında konuşuyor

“Aileme silah çektiler”

Eren Yıldırım ise açıklamasında valilik açıklamasında belirtilen saldırının aktarıldığı gibi değil, tam tersi şeklinde olduğunu iddia etti. Kendisinin de Vefa Grubu çalışanı olduğunu söyleyen Yıldırım, ailesiyle birlikte kaymakamlık önünden geçerken kalabalığı ve patates-soğan dolu kamyonları görünce Yıldırım “Kalabalık içindeki sivil giyinimli bir şahsa bu sebzelerin ne için kullanılacağını sordum. Bu yardımların nereye yapılacağını merak ettim. Bunun akabinde soru sorduğum şahıs birden hiddetlenerek beni ve ailemi olay yerinden uzaklaştırmaya kalktı. Gençlik Kolları Başkanı olduğumu söyledikten sonra bize silah doğrultup ağzına mermi verdi. Silahı 17 yaşındaki erkek kardeşimin karnına dayadı. Bize saldırmaya başladılar. Saldırıya uğradığımız için polis ihbar hattını aradım. Ancak olay yerine intikal eden polisler sanki tam tersi olmuşcasına davrandı,” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada “Bu defa Adana’da Vefa Sosyal Destek grubu saldırıya uğradı. Bu saldırı kaymakamlık önünde vatandaşlarımıza yardım dağıtılırken gerçekleşti. Devletin kaymakamına, polisine, Vefa Destek Grubu görevlilerine hem hakaret edip hem fiili saldırıda bulunan güruhun CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve beraberindekiler olduğu anlaşılmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’a yanıt veren CHP’li Faik Öztrak ise “Adana Yüreğir Gençlik Kolu Başkanımızın annesi, babası ve küçük kardeşinin yanında, Kaymakam koruması tarafından silahla tehdit edildiği bir hadiseden, Ramazan gününde, Cumhurbaşkanlığı forsu altında terör senaryosu çıkarmak korkunç bir akıl ve zihin kirlenmesidir,” diye konuşmuştu.

Üye OlÜye Girişi