Erdoğan'ın 'kadın mıdır, kız mıdır' dediği Dilşat Aktaş gözaltında

 

Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Halkevci ve Kolektifçi sabah saatlerinde evlerinde düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı. Sosyal Medya'da insan hakları savunucuları #HalkevleriniSusturamazsınız hasthagı oluşturuldu.

22.02.2018
Yazı Boyutu:  
Ankara polisi sabah erken saatlerde çok sayıda eve baskın düzenledi. Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Halkevleri üyeleri Ali İmam Aydoğan, Gülşah Öztürk, Furkan Bircan, Necla Duran, Durak Soyaslan ve Öğrenci Kolektifleri’nden iki üniversiteli evlerine düzenlenen baskınların ardından gözaltına alındı.  

Yaşananlara ilk tepki Twitter’dan geldi. Miletvekillerinden gazetecilere, siyasi partilerden akademisyenlere çok sayıda kişi Twitter’da #HalkevleriniSusturamazsınız etiketi ile gözaltılara tepki gösterdiERDOĞAN : KADIN MI, KIZ MI, DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı  ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Haziran 2011'de Baqbakan olarak  Konya mitinginde, Hopa'daki olayları protesto etmek için tank üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dilşat Aktaş'ı "O kadın, kız mıdır kadın mıdır?" diye nitelemesi sosyal paylaşım sitesi Twitter'da büyük tepkilere neden olmuştu.

Sendika.org'da yer alan habere göre, Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç’in barışı savunan sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanmasının ardından Ankara dahil olmak üzere çok sayıda kentte eylemler düzenlenmiş, 20 Şubat akşamı Ankara’da düzenlenen eylemde polis saldırısına rağmen Sakarya ve Mithatpaşa Caddeleri’nde ve Konur Sokak’ta protestolarını sürdüren Halkevciler arasından gözaltına alınanlar olmuş ancak o gece bırakılmışlardı.

ANTALYA'DA 10 GÖZALTI

Öte yandan yine 20 Şubat günü Antalya’da da Kutay Meriç’in tutuklanmasının ardından adliye içinde ve dışında tepkilerini dile getiren 9 Halkevci gözaltına alınmış, bir gün sonra da Özge Hazal Kara gözaltına alınmıştı. Antalya’da gözaltına alınanların cuma gününe kadar savcılığa çıkarılması bekleniyor.

HALKEVLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Eş Genel Başkanları Ankara'da düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Halkevleri, gözaltı ve baskınlara yönelik açıklama yayımladı.

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu imzalı açıklamada, şöyle dendi:

"Bu sabah saatlerinde Ankara'da Halkevleri Eş Genel Başkanımız Dilşat Aktaş ve çok sayıda üyemiz polis operasyonu ile gözaltına alındı. Antalya'da Merkez Yürütme Kurulu üyemiz Kutay Meriç'in tutuklanmasının ardından Halkevleri olarak sözümüzü sokakta söyledik: "Talimat memleketi susturma talimatıdır. Halkevleri memlekettir, memleketi susturamazsınız". Tekrarlıyoruz: Susturamayacaksınızi Halkevleri, bu halka ait 86 yıllık onurlu bir tarih ve gelecektir. Bu halk ne tarihini savunmaktan ne de geleceğini kendi elleri ile kurmaktan vazgeçecek! Halkevleri, bu memleketin tüm ilerici birikiminin, düşünceyle, sanatla, kültürle yarattığı aydınlanma değerleri; halkın
 yüzlerce yıllık tebaadan yurttaşlığa geçiş mücadelesidir. Bu halk yarattığı hiçbir zenginlikten vazgeçmeyecek, kimsenin tebaası olmayacak! Halkevleri, eğitimden sağlığa, barınmadan enerjiye halkın hakları, insanca yaşam mücadelesi, ülkenin dört bir yanında doğanın ve kentlerin korunması mücadelesidir. Bu halk haklarını savunmaktan, doğasını, yaşamını korumaktan vazgeçmeyecek! Halkevleri, kadınların özgür ve eşitlik mücadelesi, çocukların özgürce yaşama ve mutluluk hakkının savunulmasıdır. Kadınlar kimseye itaat etmeyecek, bu halk çocuklarının mutluluğunu, güvenliğini canı pahasına koruyacaktır! Halkevleri, laiklik, eşitlik, özgürlük ve barıştır! Kimsenin kuşkusu olmasın bu halk yeni bir ülkeyi bu değerler etrafında kuracaktır. Halkevleri, 1950'in baskı rejimini, 12 Mart faşizmini, 12 Eylül faşizmini hedefi oldu, dimdik ayakta kaldı. Çünkü Halkevleri halktır, memlekettir! Halkevleri susmaz, memleket susmaz!"


ERDOĞAN'IN DİLŞAT TEPKİSİ

 Recep Tayyip Erdoğan; Başbakan olarak  katıldığı 31 Mayıs 2011'deki AKP'nin Hopa mitinginde çeşitli gruplarca protesto edilmiş ve çıkan olaylarda 1 kişi ölmüştü. Erdoğan 3 Haziran Konya mitinginde ise, Hopa'daki olayları protesto etmek için tank üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dilşat Aktaş'ı "O kadın, kız mıdır kadın mıdır?" diye nitelemişti.

Erdoğan, konuşmasında bu sabah gözaltına alınan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat  Aktaş'la ilgili şu ifadelere yer vermişti:

KADIN MIDIR KIZ MIDIR

"Bu sabah bakıyorum bir televizyon kanalında Ankara'da bir polis panzerine tırmanan bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem. Ve oradan, panzer yetmiyormuş oradan hızını alamıyor, kalkanla yerinde duran polisimize elindeki sopayla saldırıyor, vuruyor, polis yerinde sabrediyor... Gelecek polisin kalkanına vuracak, panzerine saldıracak ne işe yarıyor bunlar, ne yapmaya gidiyor? Bunların görevi ne? Neymiş Hopa'nın hesabını sormaya geliyorlarmış. Başbakan Dilşat Aktaş'a sataştıBu ülkenin meydanları boş değil. Ama bakıyorsun anamuhalefet partisi polisi savunmuyor, polise saldıranları, bu ülkenin başbakanına saldıranları savunuyor. Çünkü CHP'nin pankartının yanında, hemen bir inşaatta dev bir CHP pankartı, yanında Halkevleri'nin afişleri yine bez pankart. Onda şu yazıyor, 'Tek yol sokak, tek yol devrim' bundan ne anlıyor benim milletim, ben biliyorum ne anladığını. 'Tek yol sandık' demiyor. Tek yol demokrasi demiyor, biz bunların devrimden ne anladıklarını, ne anlatmaya çalıştıklarını biliriz. Eğer sen Konya'ya hızlı treni getiriyorsan, bunun adı devrimdir. İşte biz bunu yapıyoruz. Bizim farkımız bu."Üye OlÜye Girişi