Erdoğan'ın Onayladığı Epilasyon Yönetmeliği yayınlandı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Güzel Bir Türkiye İçin Tabii ki Evet Programı"nda onayladığı epilasyon merkezleriyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

31.03.2017
Yazı Boyutu:  

Erdoğan, dün Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Güzel Bir Türkiye İçin Tabii ki Evet Programı"na katılmış, güzellik uzmanlarının da davet edildiği programda bakım salonlarıyla ilgili bir yönetmelik imzalamıştı.

"Burada güzellik uzmanları var"

AKP'nin yaşam tarzına müdahalelerine ilişkin eleştirilere de değinen Erdoğan "Burada güzellik uzmanları var. Hanginize müdahale edildi? Hanginizin gelip de dükkanları kapatıldı?" diye konuşmuştu.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te, güzellik salonlarındaki epilasyon ve depilasyon aletlerinin denetlenmesi ve bu salonlarda çalışan kişilerin mesleki yeterlilik belgeleriyle ilgili düzenlemeler yer aldı.

Yönetmeliğe göre, epilasyon ve depilasyon cihazlarının teknik özelliklerinin her sene yetkililere bildirilmesi gerekiyor. Ayrıca güzellik uzmanlarının kullanacağı epilasyon cihazlarıyla ilgili 3308 sayılı Kanun kapsamında alınan ustalık belgesi veya üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olduğunu gösterir diploma veya üniversitelerin ilgili lisans ve önlisans alan ve mesleki yeterlilik belgesinden birisine sahip olması zorunlu tutuluyor.

Yönetmelik

“İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"teki "Sıhhi Müesseseler İçin Sınıflarına ve Özelliklerine Göre Aranacak Nitelikler" kısmında yer alan "Güzellik Salonları" bölümünün 11 numaralı alt başlığı şu şekilde değiştirildi:

"Güzellik salonlarına alınan epilasyon ve depilasyon amaçlı cihazlar ile bu cihazların taşıdığı teknik özellikler yıllık olarak her yılın Aralık ayı sonu itibarıyla; yeni cihaz alınması durumunda ise 10 iş günü içinde, sorumlu müdür tarafından yetkili idareye ve valilik aracılığıyla il sağlık müdürlüğüne bildirilir. Güzellik salonlarında yetkili idarelerce yapılacak denetimlerde il sağlık müdürlüğü temsilcisi de yer alır. Denetimlerde foto epilasyon cihazlarının nanometre aralığını tespit etmek için joulmetre ölçüm aleti veya benzeri aletler kullanılır."

Ayrıca aynı bölümün "a" alt bendi şöyle düzenlendi:

"Lazer epilasyon yöntemleri hariç tıbbi cihaz kapsamına girmeyen cihazları kullanarak tıbbi amaçlı olmayan epilasyon ve depilasyon işlemleri (Epilasyon işlemini gerçekleştirecek güzellik uzmanlarının kullanacağı epilasyon cihazlarıyla ilgili 3308 sayılı Kanun kapsamında alınan ustalık belgesi veya üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olduğunu gösterir diploma veya üniversitelerin ilgili lisans ve önlisans alan ve mesleki yeterlilik belgesinden birisine sahip olması zorunludur. Bu diploma ve belgelerin yurt dışından alınmış olması halinde bunların ilgili mevzuata göre denkliğinin kabul edilmiş olması şarttır. Milli Eğitim Bakanlığının tanıdığı ve önceden alınmış diğer diplomalar ve kurs bitirme belgeleri müktesep hak kapsamında değerlendirilir.)" (bianet)

 (*) Kıl veya tüylerin alınmasında, depilasyon geçici, epilasyon ise kalıcı olarak bir yöntem olarak kullanılır.


Üye OlÜye Girişi