Erdoğan'ın villalarına geçit vermedi

 

Valilik Urla'da Erdoğan villalarının bulunduğu araziye girişi yasakladı

20.03.2015
Yazı Boyutu:  

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İzmir’in Urla ilçesi Hacılar koyundaki kaçak villaların bulunduğu arazide bugün yapılan bilirkişi incelemesi öncesi Valiliğin talebi üzerine jandarma bölgeyi adeta ablukaya aldı.

 

İzmir Valiliği’nin, villaların yapılabilmesi için 1’inci dereceden 3’üncü derece SİT alanına dönüştürülen bölgeye gözlemci girişinin yasaklanmasına yönelik talebinin ardından koyun üç kilometre öncesinde yolu kapatan jandarma, inceleme için gelen avukatları bile kimlik kontrolünden geçirdi.

'Robocop' adı verilen adlandırılan özel jandarma timinin kapattığı noktadan önce mahkeme kararını bu bölgeye giden araçlardaki basın mensuplarına ve diğer STK temsilcilerine aktaran jandarma yetkilileri, geçişlere izin vermedi. Bir süre sonra hakim ve bilirkişi heyetini taşıyan minibüs geçtikten sonra arkasından gelen ikinci minibüste bulunan davanın tarafları ile onların temsilcileri olan avukatların kimliklerini kontrol edilmeye çalışılması gerginliğe neden oldu.

Avukatlar, böyle bir uygulamanın yapılmasını kabullenemeyeceklerini söyleyip kimliklerini göstermedi. Bunun üzerine geçişlerine izin vermeyen jandarma ile gerginlik yaşandı. Avukatların, keşif araçlarına binmeden önce görüştüklerini söyledikleri 2'nci İdare Mahkemesi Hakimi, telefonla kendisine ulaşılması üzerine, avukatların geçişine izin verdi.

Hacılar Koyu'nda, işadamı Latif Tobbaş'ın sonradan yaptığı villalardan ikisi 25 Aralık soruşturma dosyası tapelerinde de yer almıştı. Villaların bulunduğu alan, birinci derece doğal SİT alanı kapsamından, inşaata izin veren 3'üncü derece SİT alanına dönüştürülmüştü. Böylelikle koydaki toplam 18 villanın yasallaştırılmasının önü açılmıştı. Bu değişiklikler yargıya da taşınmıştı.

 

 


Üye OlÜye Girişi