Ergenekon bitti sıra Gezi'de: Alabora için yakalama kararı

 

Gezi Parkı eylemlerinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra açılan soruşturmalar kapsamında oyuncu Memet Ali Alabora hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

05.12.2018
Yazı Boyutu:  
Oyuncular Sendikası'nın kurucu başkanı oyuncu ve yönetmen Memet Ali Alabora hakkında beş yıl önceki İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı eylemlerinden dolayı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme” iddiasıyla ‘tutuklamaya yönelik’ yakalama kararı çıkartıldı. Alabora hakkındaki savcılık kararının yeni bir operasyonun başlangıcı olarak  yorumlanıyor.

Bu konuda yazar, asker, fizikçi, araştırmacı Erol Mütercimler,  Mehmet Ali Alabora  etiketiyle twitter'da oluşturulan hashtag'da Gezi operasyonunun genişleyeceğine dikkati çekti:

*Gezi eylemleri üzerinden 5 yıl geçmiş Mehmet Ali Alabora'yı tutuklamak yeni akıllarına gelmiş!AKP yerel seçim öncesi yine toplumsal gerginlik ve düşman yaratıp oy devşirme peşinde! *Gezi eylemlerindeki diğer oyuncular da hedefe konmuş, Onlar üzerinden halka gözdağı veriliyor!


SAVCININ İDDİALARI
Oyuncu Mehmet Ali Alabora hakkında Gezi Parkı eylemlerinden dolayı 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme' suçlamasıyla tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği'nin verdiği kararda, Gezi eylemlerinin iç organizasyonun halen aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala tarafından yapıldığı, yurtdışı bağlantısının ise Soros bağlantılı kuruluşlar olduğu iddia edildi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan tutuklamaya yönelik yakalama talebi için Alabora'nın Gürcistan ve Arap dünyasındaki ayaklanmalarda rol oynayan OTPOR lideri Sırp Ivan Maroviç ile İstanbul ve Mısır'da Gezi eylemleri öncesi yaptığı görüşmeler delil olarak dosyaya koyuldu.

Toygun Atilla'nın Hürriyet'te yer alan haberine göre; Savcılığın gönderdiği yazıda, Mehmet Ali Alabora, eşi Ayşe Pınar Alabora, Defne Anter, yazar Handan Meltem Arıkan ve reklamcı Metin Osasogie Edomvvonyi'nin 18-21 Haziran 2012'de İstanbul'da, 7-15 Temmuz 2012'de ise Mısır'da Ivan Maraviç ile görüştüklerine dikkat çekildi. Maroviç'in Mısır'da bulunduğu sırada Kavala'nın da yurtdışında olduğuna vurgu yapıldı.

Mehmet Ali Alabora ve Osman Kavala'nın Türkiye'ye dönmelerinin ardından 30 Temmuz 2012'de Mi Minör adlı tiyatro oyununun provalarına başladıklarını belirten kararda, "Bu oyunda özetle 'Temsili Ülkenin Başkanına Karşı Ayaklanmanın' teşvik edildiği söz konusu şahısların ülkemize gelmesinin hemen ardından oyunun provalarına başlanmıştır" denildi. Gezi Parkı ayaklanmasının 2011'den beri planlandığına da dikkat çekilerek buna delil olarak ise Alabora'mn 2011'de çektiği videolarda "Ayaklan İstanbul" ibarelerinin bulunması gösterildi.

Mahkemenin verdiği "tutuklamaya yönelik yakalama" kararında ise şu ifadeler yer aldı:

Elde edilen bulgu ve tüm dosya Gezi eylemleri olarak bilinen olayların Osman Kavala önderliğinde Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş tarafından gerçekleştirilen organizasyon neticesinde planlı ve sistemli olarak gerçekleştirildiği açıktır. Nihai amaç ülkedeki şiddet eylemlerini marjinal gruplara ve terör örgütlerine kanalize ederek ülke geneline yayıp kaos ve kargaşa yaratarak mevcut hükümeti işlevsiz hale getirmek olduğu anlaşılmıştır…


ERDOĞAN KAVALA'YI HEDEF ALMIŞTI

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada bir yıldır iddianamesiz cezaevinde tutuklu bulunan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’yı hedef almıştı.

Adını anmadan “Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan bir kişi şu anda içeride” sözleriyle Kavala’ya işaret eden Erdoğan, “Onun arkasında meşhur Macar Yahudisi Soros var. Bu adam dünyada milletleri bölmekle adeta birilerini görevlendiren parası bol birisi” demişti.

‘Babadan zengin’ dediği Kavala’yı ‘Soros’un Türkiye temsilcisi’ ilan eden Erdoğan, iş insanını ‘Türkiye’yi parçalayıp bölen terör eylemlerine karşı her türlü desteği veren kişi’ olarak tarif etmişti.

5 YIL SONRA YENİ GEZİ SORUŞTURMALARI

5 yıl önceki Gezi Parkı eylemleriyle ilgili son dönemde ayrı ayrı davalar açılıyor.

100’ün üzerinde kişiye dava açılırken, yaklaşık 600 kişi hakkında soruşturma sürüyor.

Soruşturmalar nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, soruşturmalara “Gezi’yi suçla, terörle, darbeyle anılan bir eyleme dönüştüremezsiniz” diyerek tepki göstermişti.


Ünlü oyuncu Alabora, Kuşadası'nda oyuncu eşi Pınar Öğün ile  yaş gününü kutlarken (Foto: KAZETE)

MEMET ALİ ALABORA KİMDİR?

Memet Ali Alabora (d. 25 Kasım 1977, İstanbul), Türk oyuncu. Mustafa Alabora ve Betül Arım’ın oğludur. Alabora, oyuncu anne (Betül Arım) ve babanın (Mustafa Alabora) oğulları olarak 25 Kasım 1977’de İstanbul’da doğdu. İlk tiyatro deneyimini, okulun tiyatro kolunda İngilizce oynadıkları, Çöpçatan (The Matchmaker), Damdaki Kemancı, Batı Yakasının Hikayesi oyunları ile yaşayan Memet Ali Alabora lise yıllarında da , “Shakespeare Çeşitlemeler”, “Biz, Orhan Veli” gibi oyunlarda rol aldı.

Lisede öğrenciliği sürerken Özel Boğaziçi Lisesi’nin desteği ile 1994 yılında Evren Ergeç ile “Boğaziçi Sanat” adında yarı profesyonel bir tiyatro kurdu. Bu ekiple birkaç temsil oynadı. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Yüksek Lisans yaptı.

MESLEK HAYATI

İlk profesyonel tiyatro deneyimine Tiyatro İstanbul sahnesinde sergilenen Acaba Hangisi? adlı oyunla başladı. Bir yandan da 1995–1997 yılları arasında atv’de yayınlanan A Takımı programında muhabir olarak çalıştı. Bu sırada kendini ilk kez tanıttığı Kara Melek adlı televizyon dizisinde rol almaya başladı. Ancak asıl ünlenmesi Yılan Hikayesi adlı televizyon dizisinde başrolde oynaması ile oldu.

1999 yılında ilk sinema filmi olan Türk-Yunan ortak yapımı Kayıkçı isimli filmde başrolü oynadı. Bir süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Alabora, Garajistanbul’un kurucularındandır ve Mayıs 2010 yılına kadar da yönetiminde görev almıştır.

29 Mart 2011’de kurulan Oyuncular Sendikası’nın kurucu üyelerinden olan Memet Ali Alabora, önce Geçici Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 10-11 Eylül 2011’de yapılan Oyuncular Sendikası’nın 1. Olağan Genel Kurulu’nu takip eden ilk yönetim kurulu toplantısında Genel Başkan seçilmiştir.

Alabora 6-7 Eylül 2014’te yapılan 2. Olağan Genel Kurul’a kadar Genel Başkanlık görevini sürdürmüştür. 19 Kasım 2009’da oyuncu Pınar Öğün ile evlenmiştir.

Üye OlÜye Girişi