Erkeğin bacaklarını yayıp oturmasına yasak geliyor

 

İspanya'nın başkenti Madrit'te metro ve diğer toplu taşım araçlarında erkeklerin bacaklarını açarak oturmaları belediye kararı tarafından yasaklanırken bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi de harekete geçti

12.07.2017
Yazı Boyutu:  
İBB erkeklerin toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturmasını engellemek için "Tüm dünyada kabul görmüş bu kurala uyalım uymayanları uyaralım” açıklamasında bulunuldu.İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) toplu taşıma araçlarında erkeklerin yayılarak oturmasını engellemek için sosyal medya hesabından uyarıda bulundu. Metro İstanbul Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Yayılarak Oturma’’ artık son buluyor. Tüm dünyada kabul görmüş bu kurala uyalım uymayanları uyaralım” açıklamasında bulunuldu.Bir takipçinin araçlarda uyarı levhasının bulunması gerektiğini belirtmesi üzerine Metro İstanbul, “Araçlarımıza uyarılar yerleştirilecektir ilginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz” açıklamasını yaptı.

MADRİT BELEDİYESİ YASAKLAMIŞTI

Geçtiğimiz haftalarda İspanya’nın başkenti Madrid’de belediye, erkeklerin halk otobüslerinde kadınları rahatsız edecek şekilde 'yayılarak oturmasını’ engellemek için araçlara uyarı levhaları koyma kararı vermişti.

Kararının feminist grup "Mikrorrelatos Feministas”ın konuyla ilgili düzenlediği imza kampanyasının ardından alındığı belirtilmişti.

Madrid 2014'te toplu taşımada bacaklarını yayarak oturan erkeklere karşı adım atan New York'tan sonraki ikinci şehir.

New York'ta "Ahbap, lütfen yayılmayı bırak" kampanyası kent metrosunda büyük destek görmüştü. Polis kurala uymayan kişileri gözaltına almış ancak suçlamalar daha sonra düşürülmüştü.Üye OlÜye Girişi