Erkek bakan yumruklandı, kadın başbakan demokrasiyi övdü

 

Yeni Zelandalı Bakan, parlamentoya giderken bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Başbakan ise saldırı sonrası, "Bizde politikacılar ulaşılabilirdir, bununla gurur duymalıyız" dedi.

15.03.2019
Yazı Boyutu:  
Yeni Zelanda’da İklim Değişikliği Bakanı ve Yeşil Parti’nin Eş Başkanı James Shaw, parlamentodaki görevine gittiği sırada Wellington’daki bir sokakta bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırının ardından James Shaw ile konuştuğunu ve Bakan’ın durumunun iyi olduğunu söyleyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ise demokrasilerini övdü.

Shaw’un Basın Sözcüsü Peter Stevens, o sırada kulaklıkla müzik dinleyen Bakan’ın yanına yaklaşan bir adamın önce onunla konuşmaya başladığını söyledi. Saldırganın Bakanı tanıyor göründüğünü belirten Stevens, konuşmanın içeriğine dair bilgi vermedi ama kısa sürdüğünü aktardı.

Saldırganın pek çok kez Shaw’un yüzüne yumruk attığını aktaran Stevens, Bakanın kendisini bırakmasını söylediğini de belirtti. Stevens, iki kişinin durup yardım ettiğini ancak saldırganın bir arabayla olay yerinden uzaklaştığını söyledi.

BAKANIN GÖZÜ MORARDI 

Shaw’un gözünün morardığı ve el bileklerinde ufak sıyrıklar olduğu belirtildi. Yeni Zelanda polisi 47 yaşındaki saldırganın gözaltına alındığını duyurdu. Kasten yaralama ile suçlanan adamın sorgusu sonunda mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Saldırgan suçlu bulunması halinde Yeni Zelanda yasaları uyarınca beş yıl hapis cezasına çarptırılabilir.


Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern 

‘İNSANLARA HİZMET İÇİN BURADAYIZ’

Saldırının ardından James Shaw ile konuştuğunu ve Bakan’ın durumunun iyi olduğunu söyleyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ise demokrasilerini övdü. 

Başbakan Ardern, “Yeni Zelanda’da siyasete atıldığınızda böyle şeylerin olmasını beklemezsiniz. Bunun özellikle sevdikleriniz açısından zor olacağını biliyorum. Yeni Zelanda’da politikacıların ulaşılabilir olduğu bir ortamımız var ve bu gurur duymamız gereken bir şey” dedi. “Her şeyden önce insanlara hizmet için buradayız” diyen Başbakan, yine de saldırıyı hafife almamaları gerektiğini belirtti.

YENİ ZELANDA’DA KORUMA ORDULARI YOK

Yeni Zelanda’da siyasi motivasyonlarla işlenen suçlar nadiren görülüyor. Sadece başbakan diplomatik Güvenlik Servisi tarafından 24 saat korunurken, diğer siyasiler seçim kampanyaları sırasında ihtiyaç duyarsa geçici korumaya başvuruyor. (SputnikNews)


Üye OlÜye Girişi