Erkekler Kulübünde Siyaset raflarda

 

Doç.Dr. Serpil Çakır'ın Erkek Kulübünde Siyaset adlı kitabı çıktı

14.02.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
İstanbul Üniversitesi Siyasal bilgiler fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Serpil Çakır'ın  "Osmanlı'da Kadın Hareketi" adlı kitabından sonra "Erkek Kulübünde Siyaset” adlı kitabı Versus Yayınları’ndan çıktı.
 
 
“Niçin kadınların sayısı siyasette yeterince çok değil? Niçin kadınların parlamentodaki sayısı toplumdaki nüfuslarıyla orantılı değil? Niçin Türkiye’de bu sayı her zaman çok düşük kaldı, kalıyor?” sorularıyla yola çıkan Çakır, 1999, 2002, 2007 seçimlerinde parlamentoya giren kadın milletvekilleriyle ve kadın hareketinden isimlerle görüşerek bir sözlü tarih çalışması hazırladı. Seçim dönemlerinin gazetelerini tararken, siyasi parti tüzükleri ve programlarını da inceledi.
 
Kitapta sözlü tarih çalışmasıyla “erkek kulübü” olarak tanımlanan siyasetin yapısı ortaya konuyor.
 
Kadınlar yurttaşlık haklarından nasıl dışlandılar? Bu dışlanmayla nasıl mücadele ettiler? Oy haklarını nasıl elde ettiler? Kadınlar parlamentoya nasıl girdiler? Bugünkü oranlar nedir? Dünya ortalamasında kadın temsilindeki sayının artmasının nedenleri nelerdir? Türkiye’de bu sayı neden artmıyor? Hangi faktörler bunda etken? Devlet ve hükümet politikalarının, siyasal partilerin, kadın hareketinin tutumu nasıl? Türkiye’de kadın vekillerin meclise geliş süreci nasıl? Profilleri, sayıları, oranları nasıl? Türkiye’de kadın vekiller hangi sorunlarla karşılaşıyor?
 
Serpil Çakır, Erkek Kulübünde Siyaset kitabında bu soruların cevaplarını arıyor. (bianet)
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi