Erkekler, nisan'da 22 kadın öldürdü

 

Nisan'da 22 kadın 'erkek eliyle' hayatını kaybetti

04.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun hazırladığı kadın cinayeti verilerine göre, Nisan'da 22 kadın 'erkek eliyle' hayatını kaybetti.
 
 
Nisan ayında en çok kadın cinayeti İstanbul’da işlendi, İstanbul’u, Ankara, Adana ve Uşak takip ediyor.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun hazırladığı rapora göre, öldürülen kadınların yüzde 27’si boşanmak veya ayrılmak istedikleri için yaşamlarını kaybettiler. Kadınların yüzde 22’si “kıskançlık” bahanesiyle öldürülürken yüzde 9’u kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürüldü. Nisan ayında öldürülen kadınların yüzde 5’i tecavüze direnme nedeniyle ve yine yüzde 5’i ekonomik sebepler nedeniyle öldürüldü. Bilinmeyen, aydınlatılmamış kadın cinayetlerinin oranı ise yüzde 32.
 
Kadınların yüzde 23’ü kocası, yüzde 9’u eski kocası ve yüzde 14’ü erkek arkadaşı, yani en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldü. Yüzde 31’inin ise kimler tarafından öldürüldüğü belirsiz.
Nisan ayında öldürülen kadınlar en çok ateşli silah ve kesici aletler kullanılarak öldürüldü.
 
'MÜCADELE GERİLETTİ'
 
Raporda Nisan ayında, kadınların Türkiye’nin dört bir yanında kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet için meydanları doldurmasının etkisiyle kadın cinayetlerinin gerilediği de ifade edildi. Platform ayrıca Meclis'e, kadınların bu talebini görmezden gelme ve Platform olarak sunulan TCK ek madde teklifini genel kurula getirme çağrısı yaptı. (Radikal)
 
 

Üye OlÜye Girişi