'Erkeklerin durum tablosu' paylaşımına ayrımcılık suçlaması

 

Eski Aile Bakanı Fatma Şahin'in iki dönemdir başkanlığını yaptığı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin korona günlerinde erkeklerin ev haliyle ilgili Twitter paylaşımına birçok erkek 'biz kılıbık değiliz' diye tepki gösterdi

22.04.2020
Yazı Boyutu:  
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin resmî Twitter hesabından Koronavirüs’e bağlı verilerin paylaşıldığı tablonun aynısıyla “Gaziantep’te erkeklerin durum tablosu” başlığıyla,  bir paylaşım yapıldı. 

Türkiye’deki Koronavirüs nedenli ölüm ve vaka sayılarını yansıtan ve Sağlık Bakanlığı’nca yayımlanan tabloya gönderme yapılan paylaşımda, ‘evde kal’ çağrıları sonrasında birçok erkeğin ev işleriyle meşgul olmasına atıfta bulunuldu. Tweette, ‘Temizlik yapanların sayısı’ , ‘Cam silenlerin sayısı’ gibi veriler yer aldı. 

T24’e konuşan Gaziantep Büyükşehir Başkanı Fatma Şahin’in basın danışmanı Nuraydın Arıkan, paylaşımı doğrulayarak, Fatma Şahin’in ve kendisinin söz konusu tweetin paylaşıldığından haberi olmadığını aktardı. 

Nuray Arıkan, paylaşımın, belediyenin sosyal medya hesabıyla ilgilenen çalışanlar tarafından yapıldığını ve tweetin kaldırıldığını söyledi.  

Koronavirüs veri tablosuyla paylaşılan ve cinsiyet ayrımcılığı da barındıran tablo, sosyal medyada özellikle erkeklerin tepkilerine neden oldu.  

Belediyenin paylaşımı şöyle:


Üye OlÜye Girişi