Ermenek faciasının nedeni belli oldu

 

Maden kazasıyla ilgili ön rapor açıklandı

03.11.2014
Yazı Boyutu:  
 
Karaman Ermenek'te meydana gelen maden kazasına ilişkin düzenlenen ön rapor açıklandı. Başsavcılık, facianın "Yıllar içerisinde birikmiş olan suların zaman içinde basınç eşik değerini aşarak" oluştuğunu belirtti. Yeni Şafak ekibi kazanın sebebini 3 gün önce duyurmuştu.
 
 
Ermenek'te facianın yaşandığı maden ocağında kazanın nedeni Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklandı. Yeni Şafak gazetesi, 1 Kasım'da manşetine taşıdığı 'Ocaklar birleşmiş' başlıklı haberde emekli madencilerle görüşerek kazanın nedeninin kapatılan komşu madenlerdeki su birikintisi olduğunu yazmıştı.
 
 
Facianın yaşandığı Ermenek'teki madende daha önce çalışmış işçiler, 18 kişinin mahsur kaldığı kömür ocağına dair önemli bilgileri 3 gün önce Yeni Şafak ekibiyle paylaşmıştı. Madenciler, "Has Şekerler Madeni, yıllardır kapalı durumda olan içi su dolu iki ocağın arasında bulunuyor. Bu iki galeride baraj gölü kadar su vardı. Bu madenlere doğru giden bacalar, 'daha fazla kömür' için her gün biraz daha delindi. Sonunda bacalar su dolu ocakla birleşti ve facia oldu" açıklamasında bulunmuştu.
 
SAVCILIK'TAN BUGÜN AÇIKLAMA GELDİ
 
Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Düzenlenen ön raporda kazanın eski imalat bölgesine yıllar içerisinde birikmiş olan suların zaman içinde basınç eşik değerini aşarak, zayıflayan topuktan çalışma alanlarında aniden su baskınına neden olmasından kaynaklı olduğu belirtilmiştir. Soruşturma kapsamında kusuru olabileceği değerlendirilen diğer yetkili kişiler hakkında, daha önceki basın açıklamamızda belirtilen gerekçelerle CMK 109. maddesi uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiş ve mahkemece talebimiz uygun görülmüştür. Bilirkişilerce düzenlenen rapor, ön rapordur. Olayın meydana gelmesiyle ilgili maddi gerçek, kurtarma işlemlerinin tamamen sonuçlanması sonrasında başsavcılığımızca bilirkişi refakatinde madende yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilecektir" denildi. (Yenişafak)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi