EŞİK: TBMM kadınları umursamıyor, yok sayıyor

 

300’ü aşkın bileşenden oluşan ve 150’ye yakın sivil toplum örgütü, meslek odası ve sendika tarafından desteklenmekte olan Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), 1 Ekim'den itibaren TBMM'ni İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi için atılan ve atılmayan adımlarla ilgili yakın takibe aldı.

20.10.2020
Yazı Boyutu:  
EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, TBMM Başkanlığı'na ve milletvekillerine sorumluluklarını hatırlatan metinler yayınlamayı sürdürürken bir de izleme çalışması yürütmeye karar verdi.  İzlemenin ilk sonuçları da pazartesi günü (dün) yayınlandı. 

Dördüncü yasama yılı boyunca her on beş günde bir yayınlanması planlanan izleme çalışmasının ilk sonuçlarını açıklayan EŞİK Platformu,  başta Meclis Başkanı Mustafa Şentop olmak üzere TBMM'nin tüm üyelerinin 1 Ekim-15 ekim tarihleri arasında  kadınlarla ilgili hiçbir çalışma yapmadıklarını açıkladı. 

EŞİK Platformu'nun açıklamasında 30 Eylül 2020 tarihinde kamuoyuna açık mektupla (https://esikplatform.net/meclis-goreve/#) TBMM’ye seslendiklerini ve  İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması konusunda TBMM’ye düşen görevleri hatırlattıkları ve  beş madde halinde taleplerini sıraladıkları kaydederek, "O tarihten bu yana TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan kadına yönelik şiddet konusunda olumlu/olumsuz tek bir yanıt almadık. TBMM’de herhangi bir çalışma başlatıldığını da görmedik, duymadık. Kadınlar olarak, bu yok saymayı kabul etmemiz mümkün değil. Bu nedenle yasama yılının açıldığı 1 Ekim 2020 tarihinden başlayarak, TBMM’yi yakın takibe aldık. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi için atılan ve atılmayan her adımın takipçisi olacağız" ifadesine yer verildi.

Meclis Görevini Yapmıyor, kadınları umursamıyor

"Ne yazık ki ilk 15 günde aldığımız sonuçlar, TBMM tarihi açısından acımasız bir umursamazlığa işaret ediyor. İstanbul Sözleşmesi’nin 70. Maddesi gereği, Meclis’in Sözleşme’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevini yerine getirmediği görülüyor" diyen EŞİK'in  Ekim ayının ilk yarısını kapsayan  "Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Adına Yapılanlar ve Yapılmayanlar TBMM Eşitlik İzleme Sonuçları şöyle:
 • 15 Ekim 2018 tarihli GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisi halen yaptırılmadı ve tüm milletvekillerine ulaştırılmadı. Hükümet, bakanlıklar, yargı kurumları, ulusal ve yerel düzeyde ilgili tüm kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, medya, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’lar ve diğer sivil toplum örgütleri ve tüm ilgili kesimlerle paylaşılmadı; kendi eylem planları ve geri bildirimleri istenmedi.

 • Meclis’in ilk işlerinden biri olmasına rağmen, GREVIO Türkiye Raporu TBMM’de görüşülmek üzere özel gündem maddesi yapılmadı; TBMM’deki tüm partileri sürece dahil ederek Türkiye’nin şiddetle mücadele konusundaki yol haritasının/eylem planının geniş katılımla çıkartılması için adım atılmadı.
 • Kadına karşı şiddet ve İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi yönünde hiçbir girişimde bulunulmadı.
 • Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü 25 Kasım’da başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar devam eden tüm dünyada çeşitli etkinlikler yapılan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı 16 Eylem Günü” kapsamında TBMM’de özel oturumlar düzenlenmesi konusunda ne yapılacağı açıklanmadı


EŞİK TBMM İzleme Grubu’nun incelemesine göre, 01-15 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan incelemenin sonuçlarıyla ilgili de şu ifadelere yer verildi:
 • Meclis’in İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevi: YERİNE GETİRİLMEDİ
 • GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisi: YAPTIRILMADI, MECLİS’TE GÖRÜŞÜLMEDİ
 • Kadına yönelik şiddet ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmalar: GÜNDEME ALINMADI
 • TBMM Başkanı’nın herhangi bir demeci, çabası, girişimi ve hatta vaadi: YOK
 • TBMM Genel Kurulu’nda kürsü konuşmalarında dile getiren: YOK

 • TBMM Genel Kurulu’nda yerinden bir dakikalık konuşmada dile getiren: sadece 1 vekil
 • TBMM Genel Kurulu’nda kadın cinayetlerinden söz edilen süre: 57 saniye!
 • TBMM Genel Kurulu’nda özel tek bir an vardı sadece: 2 kadın vekilin taktığı İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ maskeleri
 • 34 kanun teklifinden sadece 2’si
 • 119 soru önergesinden yalnızca 3’ü
 • 33 araştırma teklifinden sadece 1’i
 • 61 basın toplantısından yalnızca 3’ü kadınlarla ilgiliydi!
Bu veriler doğrultusunda, EŞİK olarak TBMM’nin 2020-2021 yasama yılının ilk 15 gününde, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini ilan ediyoruz.

EŞİK Platformu olarak TBMM tarafından atılan olumlu/olumsuz tüm adımları yakından takip edecek ve sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz."

AYRINTILI SONUÇLAR

EŞİK'in https://esikplatform.net/tbmm-esitlik-izleme-1/ TBMM İzleme Grubu’nun, 01-15 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan incelemesinin ayrıntılı sonuçları şöyle:Meclis Genel Kurulu:

• TBMM Başkanı’nın içinde kadınlar ya da İstanbul Sözleşmesi geçen herhangi bir demeci, çabası, girişimi ve hatta vaadi: YOK
• TBMM Başkan Yardımcılarının herhangi bir demeci, çabası, girişimi ve hatta vaadi: YOK
• TBMM Genel Kurulu’nda kürsü konuşmalarında dile getiren: YOK
• TBMM Genel Kurulu’nda sıralardan konuşmalarda dile getiren: 1 vekil (Müzeyyen Şevkin)
• TBMM Genel Kurulu’nda kadın cinayetlerinden söz edilen süre: 57 saniye! (Müzeyyen Şevkin)

Meclis Genel Kurulu’nda ne yapıldı?

• 7 Ekim’de CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin 6284 Sayılı Kanun hükümlerinin uygulanmadığına, İstanbul Sözleşmesi’nin tartıştırıldığına, bireysel silahlanmanın önünün alınmadığına değindi; şiddetin son bulması için kabineden neden ses çıkmadığını sordu.

• 13 Ekim’de HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy TBMM Genel Kurulu’nda ‘İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ maskesi taktı.

• 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlayan birkaç milletvekili oldu.

Komisyonlarda:

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Ak Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Ak Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü olduğunu; amacının kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak olduğunu söyledi. (14.10.2020)

34 Kanun Teklifinden Sadece 2’si Kadınlarla İlgili İdi

• HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun,“Kadının evlilik sonrası istediği soyadını kullanabilmesi; çocukların 18 yaşından sonra anne ve babasının soyadından istediğini seçebilmesi; evli erkeklerin eşlerinin kütüğüne katılabilmeleri veya evli çiftler için yeni bir aile kütüğü oluşturulabilmesi” ile ilgili kanun teklifi (01.10.2020)

• CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in “18 yaşını doldurmuş, evlenmemiş ve herhangi bir geliri olmayan kadınların sosyal sigorta primlerinin, gelir getirici bir işte istihdam edildikleri ve her halde otuz yaşını doldurdukları tarihe kadar ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması, ayrıca söz konusu süre içinde aylık olarak net asgari ücret tutarında işsizlik ödeneği verilmesi” ne dair kanun teklifi (11.10.2020)


119 Soru Önergesinden Yalnız 3’ünde Kadın Vardı

• HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un “Erkek çokeşliliğini savunan ve Medeni Yasa’ya karşı çıkan GATA eski Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’leilgiliSağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelik soru önergesi (05.10.2020)

• HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın“18 Ağustos 2019’da Kırıkkale’de işlenen bir kadın cinayetinde kolluk kuvvetlerinin ihmali bulunduğu iddiası”na ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik soru önergesi (06.10.2020)

• HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un“TİHEK Başkanı Süleyman Arslan’ın sosyal medyada yaptığı kadın düşmanı, ayrımcı ve çocuk yaşta evliliği meşrulaştıran paylaşımları”na ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelik soru önergesi ve Arslan’ın bu ifadelerinden dolayı görevinden alınmasını talebi (07.10.2020)

33 Meclis Araştırma Teklifinden 1’i Kadınlar İçindi

• HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ve 19 milletvekilinin “Kadın sağlık çalışanlarının sorunlarının araştırılması”na ilişkin teklifi(09.10.2020)


TBMM’de Düzenlenen 61 Basın Toplantısının Sadece 4’ünde Kadının Adı Geçti

• CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’de kız çocuklarının yaşadığı sorunlara dikkat çekti ve devletin yükümlülüklerinden hareketle özel tedbirler alınması çağrısında bulundu. (11.10.2020)

• CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, kadın cinayetlerindeki artışı kendisinin hazırladığı karşılaştırmalı “Kadın Cinayetleri Raporu’yla açıkladı; “Türkiye’de 2003 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 83 iken, 2020 yılının dokuz ayında 369 kadın cinayeti işlendi” dedi. (12.10.2020)

• HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu’ndaki verilerden hareketle 106 milyar 750 milyon 366 bin 578 TL’lik Bakanlık bütçesinin ne kadarının kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için kullanıldığını sordu (13.10.2020)

• HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş “HDP’nin 65 belediyesinden (4 ilçe, 2 belde belediyesi hariç) tümüne kayyum atanmasıyla kadınlara yönelik hizmetlerin nasıl sekteye uğradığını belirtti (14.10.2020)

(KAZETE)

Üye OlÜye Girişi