EŞİK'ten 'cinskırımı kampanyası': Gelin kadın katliamlarını birlikte durduralım

 

Türkiye'de 300'ü aşkın kadın kuruluşunun çatı örgütü Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) bugün itibariyle "cinskırımı kampanyası' başlattı.

22.01.2021
Yazı Boyutu:  

EŞİK- Eşitlik için Kadın Platformu'ndan yapılan kampanyaya ilişkin açıklamada,"günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı" kaydedilerek Türkiye'de bu şiddetin adının artık "cinskırım" olduğu ifade edildi.

Bugün itibariyle cinskırımı kampanyası başlattıklarını açıklayan Eşitlik için Kadın Platformu, Kadın cinayetlerini,#cinskırımı ve kadına karşı şiddeti önlemek için Meclis’ i yeniden göreve çağırdıklarını hatırlatarak bu konuda sözü olan herkesi de bu kampanyayı desteklemeye çağırdı.

 Destek çağrıları üzerine Twitter'da oluşturulan #cinskirimi hashtag'ı ile binlerce kişi kadına yönelik şiddete tepkilerini dile getirdi ve TBMM'ni kadın katliamlarını durdurmaya çağırdı.

"Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim" denilen açıklamada daha sonra şu ifadelere yer verildi:

"EŞİK – Eşitlik İzleme Kadın Platformu, 2020 yılı boyunca ilk olarak çocuk cinsel istismarı faillerine infaz paketiyle af getirilmesini önlemeye çalıştı. Sonra, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmesi ihtimali toplumun gündemine geldiğinde tüm gücümüzle buna karşı çıktık. Türkiye kadın hareketinin gücü ve deneyimiyle, toplumsal destek ve dayanışmayla kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık haklarına yönelik saldırı niteliği taşıyan bu politikaları şimdilik durdurmayı başardık.

Günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adı artık cinskırımdır. Gelin, cinskırımı birlikte durduralım. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yetkilileri göreve çağıralım.

Cinskırımı durdurmak için siz de sözünüzü duyurmak isterseniz;

  • Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir #cinskırım
  • Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın #MeclisGöreve
  • İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı şiddetle mücadele yasası etkin uygulansın
  • TBMM özel gündemle toplanarak cinskırım boyutuna varan kadın cinayetlerini önlesin

mesajlarını içeren, en uzun 1 dakikalık videolarınızı iletisim@esikplatform.net adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz. Bugünden itibaren her gün bu mesajları içeren videoları yayınlayacağız. Ayrıca @esik_platform (Twitter ve Instagram) hesaplarımızda yayınlanan videoları kendi hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Her türlü paylaşım ve katılım desteğiyle bu kampanyayı birlikte büyütelim, sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için toplumu harekete geçirelim.

Siz de videonuz ile bize katılın, beraber seslenelim:

Artık yeter!

Cinskırım var!

Meclis göreve!

Özel gündemle toplanın!

Etkin önlemler için ortak politika geliştirin!

Sözleşme, yasa dahil her türlü politikanın etkin uygulanışını Meclis olarak denetleyin!"

Kampanyanın ilk gününde yayımlanan destek videolarına 

https://drive.google.com/drive/folders/1jPhqipaRq9NbcJ4p5Scy-OItCvNi3EYm?usp=sharing

linkinden erişilebilir.


(kazete.com.tr)Üye OlÜye Girişi