Eşinin üzerine dışkı döken yazara yakalama kararı

 

Geçmiş yıllarda eşinin üzerine bir kavanoz dolusu dışkı döktüğü için kadın örgütlerinin sert tepki gösterdiği cezaevi firarisi yazar Sevan Nişanyan hakkında yakalama kararı çıkarıldı

17.07.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir'in Selçuk ilçesi tarihi Şirince’de sit alanındaki arazide inşaat yapma ve mühür bozma suçlarından 17 yıl hapis cezasına çarptırılan Sevan Nişanyan, 1 hafta izne ayrıldığı İzmir Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’na teslim olmadı.

Hürriyet'in haberine göre; tutuklu bulunduğu Foça Açık Cezaevi’nden geçtiğimiz cuma günü firar eden ve 48 saat yasal süre içinde teslim olmayan Nişanyan; dün sabah 09.00'dan itibaren firari sayıldığı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Nişanyan, teslim olması gereken cuma günü Twitter'daki profil fotoğrafına uçan beyaz bir kuş koymuş ve "Kuş uçtu. Darısı geride kalan 80 milyonun başına" mesajını paylaşmıştı. Yurtdışına kaçmış olabileceği değerlendirilen Nişanyan, yurtdışı ya da yurtiçinde bulunup bulunmadığı ile ilgili soruları yanıtsız bırakmış, "Yurtdışında da olabilirim yurtiçinde de. Ya da gidebilirim de. 48 saat beklemeye gerek yok beni şimdiden firari kabul edebilirler" demişti.


Foto:Güliz Arslan/Milliyet

2008'DE EŞİNİN ÜSTÜNE KAVONOZ DOLUSU DIŞKI BOŞALTMIŞTI

O dönem Agos Gazetesi yazarı olan ve aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Tarihi dersleri veren Sevan Nişanyan 2008 Mayıs ayında, kavanoza koyduğu dışkısını eşi Müjde Nişanyan’ın üzerine dökmüştü. Müjde Nişanyan Tömbekeci;  "Olayın şokuyla üzerime dökülen şeyi toprak zannettim" diyerek olayı kapatmaya çalışmış, çok sayıda kadın örgütü ise Sevan Nişanyan'ı protesto etmişti. Üç çocuk annesi Müjde Tömbekeci, dışkı dökme olayından yaklaşık bir yıl sonrada  Zevan nişanyan ile evliliğini sonlandırmıştı.

Agos Gazetesi’nde çalışan ve aralarında gazetenin avukatının da bulunduğu 13 kadın çalışan da Nişanyan’ın kınanmasını istemişti. 

Kadınlarla, Nişanyan ve Agos’un Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan arasındaki yazışmalarda tartışmanın boyutu daha da büyümüş ve Mahçupyan,ise  gazetedeki köşesinde Nişanyan'a sahip çıarak “Bu yazar, yazılarına devam edecek. Feminist oldukları için buna tahammülü olmayanlar bizle ilişkilerini kesebilirler. Agos olarak sahip olduğumuz düstur ’insan olan beri gelsin’den ibarettir. Geri kalan herkese uğurlar ola” diye yazınca gazetenin internet sayfası editörü Nuran Agan, istifa etmişti.
Üye OlÜye Girişi