Eski bakanını genel sekreter yapacak

 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu nun MYK da pazartesi günü MYK da yapması baklenen değişiklikle SSK Genel Müdürlüğü döneminde Bakanı olan Nihat Matkap ı Genel Sekreteriğe getirmesi bekleniyor

12.08.2011
Yazı Boyutu:  

Vatan Gazetesi nin haberine göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu seçim sonrasına12_poli_chp_nihat_matkap.jpg bıraktığı Merkez Yönetim Kurulu (MYK)  revizyonunu hafta başında gerçekleştirecek. Çarşamba günü MYK toplantısı da yeni üyelerle yapılacak. 2010 Mayıs’ında Genel Başkan seçilen Kılıçdaroğlu, 4. ekibini kurmuş olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil’i değiştirmeyi planladığı yerine de Nihad Matkap’ın Genel Sekreterlik görevini üstleneceği  kaydedildi.

12 Eylül Öncesi Ecevit Hükümeti nin Çalışma Bakanı  olan Nihat Matkap ın Pazartesi günü MYK üyeliğine kabul edileceği ve Çarşamba günkü toplantıda da Bihlun Tamaylıgil in yerine Genel Sekreter lik görevine getireleceği belirtililiyor.

CHP kulislerine göre  MYK dan gidecekler ve yerine MYK’ya girmesine kesin gözüyle bakılan isimler de belli oldu. Ercan Karakaş, Nihad Matkap, Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Bülent Kuşoğlu, Perihan Sarı, Levent Eyipişiren, Gülseren Onanç ın yeni MYK da görev alması bekleniyor.

 İKİNCİ ADAMIN KOLTUĞU SAĞLAM

Kulislerde, muhaliflerin hedefindeki Gürsel Tekin’in görev yerinin değişebileceği iddiaları dillendiriliyor, ancak Kılıçdaroğlu’nun, Tekin’in bazı açıklamalarını eleştirse de, onunla çalışmaktan memnun olduğu ifade ediliyor. Kılıçdaoğlu’nun en azından tüzük kurultayına kadar örgütlerden sorumlu genel beşkan yardımcısı olarak devam etmesinden yana olduğu belirtiliyor.

ÜÇ KEZ DEĞİŞTİRMİŞTİ

 Mayıs 2010’da ilk MYK’sını, değişen tüzüğün yürürlükte olduğuna ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı nedeniyle 3 Kasım 2010’da ikinci ve 18 Aralık 2010’daki olağanüstü kurultayında üçüncü kez ekibini kuran Kılıçdaroğlu, yapacağı yenilik ile 4. ekibini kurmuş olacak. İl örgütlerinin de il kurultayları ve atamalar yoluyla 3-4 aylık süreçte tamamen revize edileceği ve “Yeni” CHP’nin tamamen yenilenmiş, Meclis, parti ve teşkilat yapısıyla yeni dönemde çalışacağı ifade edildi.

ODALARINI TOPLUYORLAR

Bazı MYK üyelerinin Kılıçdaroğlu’na, “Ben dahi değiştirilsem MYK değişmeli. Yeni MYK ile devam etmelisiniz” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun önceki günkü MYK toplantısı biterken, “MYK’da bir değişim gerekiyor, bunu gerçekleştireceğim” demesi ise “değişim”in işareti olarak algılanmıştı. MYK’nın bitiminin ardından Kılıçdaroğlu toplantı salonundan ayrıldıktan sonra, Engin Altay’ın “Arkadaşlar odaları toplayalım bari...” diyerek espri yaptığı kaydedildi.

MECLİS TE KİMLER GÖREVLİ ?

Kulislerde, 17 olan MYK üye sayısının 14’e düşürülebileceği konuşulurken, TBMM komisyonlarında görevlendirilen üyelerin MYK dışında kalabileceği ifade ediliyor. Komisyonlarda görevlendirilen MYK üyeleri şöyle: Süheyl Batum (Anayasa Komisyonu), Osman Korutürk (Dışişleri Komisyonu), Sezgin Tanrıkulu (İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu), Umut Oran (AB Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu), Gülsün Bilgehan (AKPM) Emrehan Halıcı (NATOPA Türk Grubu) Faik Öztrak (NATOPA Türk Grubu asıl üyesi), Hurşit Güneş (Parlamentolararası Birlik) Süleyman Sencer Ayata (Asya Parlamenter Asamblesi).


Üye OlÜye Girişi