Eski model IPhone'ları yavaşlatan Apple'a 1 trilyonluk dava

 

Apple, iPhone 5 ve iPhone 7 gibi eski modelleri kasten yavaşlattığını kabul etmişti.

27.12.2017
Yazı Boyutu:  
ABD’nin Kaliforniya Eyaleti sakini Ermeni asıllı Violetta Mailyan, iPhone'ları kasıtlı olarak yavaşlatarak insanları daha yeni iPhone modelleri almaya teşvik etmesi nedeni ile Apple'a rekor bir tazminat davası açtı. Mailyan, cihaz yavaşlatma sebebi ile Apple’dan 999,999,999,000 dolar (Yaklaşık 4 trilyon TL) talep ediyor.

Dünyanın önde gelen bilişim şirketlerinden Apple'a, eski model iPhone telefonlarını yavaşlattıklarını itiraf etmesinden bir gün sonra ABD'nin Chicago şehrinde iPhone kullanıcısı 5 avukatta dava açmıştı.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, iPhone 5 ve iPhone 7 kullanıcı olan avukatlar, Apple'ın iOS güncellemelerinin eski model telefonlardaki performansı yavaşlatmak ve baskılamak amaçlı geliştirildiğini ileri sürdü. Davacılar tüketici koruma kanunlarını ihlal eden bu politikanın 'aldatıcı, ahlak ve etik dışı' olduklarını kaydetti.

ABD'Lİ KADINDAN 1 TRİLYON DOLARLIK DAVA

Apple hakkında dolandırıcılık iddiasıyla 1 trilyon dolarlık tazminat davası açan Mailyan, iPhone üreticisini, müşterilerden bilgi gizleyerek haksız rekabet ve dolandırıcılıkla suçladı. ABD’li kadın, şirketin kasıtlı olarak cihazların performansını düşürerek kullanıcıları yenilerini almaya zorladığını kaydetti.

Daha önce Reddit kullanıcıları, eski iPhone’ların yavaşladığından şikayetçi olarak şirketin bu etkiyi elde etmek için özel güncellemeler kullandığı tahmininde bulunmuştu.

APPLE,TELEFONLARIN KASTEN YAVAŞLATILDIĞINI KABUL ETMİŞTİ

Birçok kullanıcı tarafından dile getirilen şikayet, son olarak Reddit sitesinde gündeme getirilmiş, bir kullanıcı iPhone 6s telefonunun pilini değiştirdikten sonra telefonunun yeniden hızlandığını ileri sürmüştü. Apple tartışmalar üzerine yaptığı açıklamada eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattıklarını kabul etmiş ancak bunun amacının 'telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak' olduğunu savunmuştu. (Foto:© REUTERS/ ALY SONG)(Foto:© REUTERS/ ALY SONG)

Üye OlÜye Girişi