Et ithalatına izin çıktı

 

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Et ve Balık Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğini açıkladı

26.04.2010
Yazı Boyutu:  

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Et ve Balık Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğini açıkladı.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, et fiyatlarında son günlerde meydana gelen spekülatif fiyat artışlarının dengelenmesi amacıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlarla sürdürülen çalışmalar sonucunda, Et ve Balık Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı yapabilmesi için gerekli belgelerin bugün itibariyle verildiğini bildirdi

“HAYVANCILIĞIMIZI BİTİRİRİZ”

Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çelik, Devlet Bakanın Zafer Çağlayan’ın Et ve Balık Kurumuna canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğine ilişkin açıklamasını değerlendirirken, et konusunda yaşanan tartışmaların, Türkiye’nin et ve süt hayvanı varlığını azaltmakla değil artırmakla sona erdirilebileceğini belirtti.

 Türkiye’ye geçmiş yıllarda ithal edilen etlerin kalitesine ilişkin de günlerce tartışma yaşandığına dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

“Et ithalatına izin verirsek ne olduğu belirsiz etlerin ülkemize girmesine onay vermiş oluruz. Bu bir yana et ithalatına izin verirsek hayvancılığımızı bitiririz. Damızlık et ve süt hayvanı ithalatına bir diyeceğimiz yok. Çünkü damızlık et ve süt hayvanı ithalatı bizim hayvan varlığımızın artmasını sağlar. Biz hayvan varlığımızı azaltacak kararlar alırsak et ihtiyacımızı karşılamada iyice dışarı bağımlı hale geliriz.”

Çelik, Türkiye’de hayvansal ürünlerin çok büyük bölümünün küçük ölçekli aile işletmelerinde gerçekleştiğini, bu işletmelerin diğer ülkelerdeki modern ve büyük ölçekli işletmelerle rekabet etmelerinin olanaksız olduğuna dikkati çekti.

Ömer Çelik, et ithalatı konusunun bir kez daha masaya yatırılarak enine ve boyuna bir kez daha tartışılmasında yarar olduğuna inandıklarını kaydederek, “İthalat adı altında belki ucuz ama kalitesi tartışılır etlerin ülkemize sokulması halinde, bizim üreticilerimizin üretimi sürdürmek bir yana üretim yapmayı düşünmeye bile cesaretleri kalmaz” diye konuştu.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Mehmet Alkan, Dış Ticaret Müsteşarlığının canlı hayvan ve et ithalatı konusunda Et ve Balık Kurumuna (EBK) yetki vermesi kararına ilişkin olarak, “Popülist bir yaklaşımla en üst düzeyde et ithalatının tekrar gündeme getirilmesi ve bu konuda ilgili Bakana talimat verilmesi, tüm üreticiler ile birlikte biz Türk Veteriner Hekimleri Birliğini de endişeye sevk etmiş ve hayal kırıklığına uğratmıştır” dedi.

Alkan yaptığı yazılı açıklamada, Dış Ticaret Müsteşarlığının canlı hayvan ve et ithalatı konusunda Et ve Balık Kurumuna (EBK) yetki vermesi kararını değerlendirdi.

Mevcut et fiyatlarını spekülatif fiyat artışı olarak değerlendirmek kadar yanlış bir yaklaşım olamayacağını ifade eden Alkan, et ithalatı kararının “popülist” bir yaklaşımla alındığını öne sürdü.

Alkan, et fiyatlarının yüksek olmasının nedeninin uygulanan yanlış hayvancılık politikaları ve küçük baş hayvan başta olmak üzere arz eksikliğinden ileri geldiğini savundu.

Et ithalatının hayvancılığın gelişmesine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini iddia eden Alkan, şöyle dedi:

“İthal et, halk sağlığımız ve hayvan sağlığımız açısından önemli riskler ortaya koyacak. Hiçbir ülke kaliteli etini ihraç etmek istemez, kesim öncesi ve kesim sonrası veteriner hekim muayeneleri ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız etlerin kalitesi ve sağlığı konusunda emin olmamız mümkün değildir.”

Alkan, hayvancılığın siyasi mülahazalardan uzak bir devlet politikası şeklinde ele alınmasını gerektiğini belirterek, hükümetten et ithalatına başlamadan son vermesini, 2011 yılının “hayvancılık Yılı” olarak ilan etmesini istedi.

YAPILAN BU YANLIŞLIĞI HAYRETLE İZLİYORUZ”
Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, “Bu karar bir hatadır. Gelecek yıllarda besici bulamazlar, yapılan bu yanlışlığı hayretle izliyoruz” dedi.

Karabulut,  Hükümetin et ithalatı için Et ve Balık Kurumunu yetkilendirdiğini az önce televizyon haberlerinden öğrendiklerini söyledi.

Türkiye’de yeterli miktarda besi hayvanı bulunan bir dönemde et ithalatı kararını “hata” olarak değerlendiren Karabulut, şunları kaydetti:

“Gelecek yıllarda besici bulamazlar, yapılan bu yanlışlığı hayretle izliyoruz. Zaten 2 gün önce yapılan açıklamaların ardından bugün toptan karkas etin fiyatı 16.5 liradan 15 liraya düştü.

Bu fiyat düşüşüne karşın, ’et daha da ucuzlayacak’ diye düşünüldüğü için ete talep durdu. Bugün hayvan kesimleri neredeyse durdu. Oysa etin besiciye kilogram maliyeti 14,8 lira... Bu gidişle et 12 liraya kadar düşebilir. Bu kararla besici kaybedecek, zaten yıllardır zor durumda olan özellikle küçük besici çok zor durumlarda kalacak.”

 “FATURA VATANDAŞA ÇIKARILIYOR”
Hatay Veteriner Hakimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, 1980 yılından bu yana hayvancılıkta uygulanan yanlış politikaların faturasının vatandaşa çıkarıldığını öne sürdü.

Hamurcu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın, Et ve Balık Kurumuna canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğini açıkladığını anımsattı.
Et ithalatına karşı olduklarını ifade eden Hamurcu, şöyle devam etti:

“6-7 aydır yetkililerin et ithalatıyla ilgili hazırlık yaptıklarını tahmin ediyorduk. 1980 yılından bu yana hayvancılıkta yanlış politikaların faturası vatandaşa çıkarılıyor. Yanlış politikalar et açığını her geçen gün büyüttü. Ciddi bir envanter yapılamadı. Mevcut damızlık materyali de kesime gönderildi. Et ithalatına kesinlikle karşıyız. Mutlaka yapılacaksa da et yerine canlı hayvan ithalatını tartışabiliriz. Son 30 yıldır hayvancılığa kredi desteği yanında odalarla ortak projeler yapılsaydı, bugün et ithalatı gündeme gelmezdi.”

Antakya Kasaplar Odası Başkanı Sabit Ak da et ithalatına karşı olduklarını, canlı hayvan ithalatının ise et fiyatlarını aşağıya çekeceğini söyledi.

Kasap esnafının ithalattan pek etkilenmeyeceğini ifade eden Ak, “Öncelikle kaçak kesimlerin engellenmesi lazım. Bu hem ekonomik kayıplara neden oluyor hem de kasap esnafını olumsuz etkiliyor. Kasap esnafı eti ucuz alırsa vatandaşa da ucuz satar. Her zaman gönlümüz vatandaşın ucuz et tüketmesidir.  Dileğimiz, hükümetin et ithalatı yerine mutlaka yapması gerekiyorsa canlı hayvan ithal etmesidir” dedi.


Üye OlÜye Girişi