Ev hapsindeki Nissan CEO'sunun kaçışıyla ilgili Türkiye'de 7 gözaltı

 

Nissan'ın Japonya'da ev hapsinde tutulurken Lübnan'a kaçan eski CEO'su Carlos Ghosn'un firarı hakkında İstanbul'da operasyon düzenlendi. Operasyonda Ghosn'un kaçışıyla ilgileri olduğu belirtilen 7 kişi gözaltına alındı.

2.01.2020
Yazı Boyutu:  
 Nissan-Renault ortaklığının eski CEO’su Carlos Ghosn’un Japonya’dan kaçışıyla ilgili İstanbul’da 7 kişi gözaltına alındı. Yolsuzlukla suçlanan Ghosn, Japonya’da ev hapsinde tutulduğu  yerden kaçarak Lübnan’a gitmişti.

65 yaşındaki Ghosn’un firar planının detayları netleşmezken, Japon yetkililer Osaka yakınlarındaki Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan Pazar günü saat 23.00’te İstanbul’a özel bir jet gittiğini açıkladı. Bu iddialarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul’da 7 kişi gözaltına alındı.

‘YASAL YOLLARLA GİRDİ’ DENMİŞTİ

31 Aralık’ta konuyla ilgili açıklama yapan Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü, Carlos Ghosn’un yasal yollarla ülkeye girdiğini duyurmuştu ve hakkında yasal işleme gerek olmadığını belirtmişti.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı da Ghosn’un girişini doğruladı ve ‘yargı iş birliği veya iadelerle ilgili Lübnan ile Japonya arasında herhangi bir anlaşma yok’ dedi. (Duvar)

Üye OlÜye Girişi