Ev İçi Emek Görünür Olmazsa Kadın İstihdamı Artmaz

 

KEİG de pakedi sevmedi

22.06.2008
Yazı Boyutu:  
Bir grup kadın aktivist ve akedemisyen tarafından iki yıl önce kurulan ve geçen yıl platforma dönüştürülen Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) de bir rapor yayınlayarak, kadın istihdamının artırılması için kadınların tek başlarına üstlendiği bakım hizmetlerinin kamu, işveren ve erkeklerin paylaşmasını sağlayacak düzenlemeler ve ebeveyn izninin acilen yasalaştırılmasını istedi.
Kadınların ev işleri, çocuk, yaşlı, hasta ve engelli bakımı gibi işlerden sorumlu tutulmaları ve dünyaya geldikleri andan itibaren yaşamın her alanında cinsiyetçi ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaları nedeniyle, kadın istihdamını arttırmaya yönelik göstermelik değişiklilerin işe yaramadığı belirtilen KEİG raporunda, özetle şu görüşe yer verildi:
AKP istihdamın artırılması için bir çaba içinde olsa da bu kadınların istediği tür bir istihdam değil. Bunun da ötesinde, kadınların evdeki iş yüklerinin ve erkeklere olan bağımlılıklarının daha da arttığı bir ortamda, kadın istihdamını sayısal olarak artırmaya çalışmak kadınların sadece daha da fazla ezilmelerine yol açmak anlamına geliyor."
Türkiye'deki kadınların ortalama günde beş saatlerini çocuk ve yaşlı bakım hizmetleri ile ev işlerine ayırdıklarına, haftalık 35 saatlik mesaileri için hiçbir karşılık almadıklarına, 20 milyondan fazla yetişkin kadının 12 milyonunun kendilerini tam zamanlı ev kadını olarak tanımladıklarına dikkat çekilen raporda, yasada bu soruna yönelik tek önerinin işyerinin kreş açma zorunluluğu konusunda dışarıdan hizmet almasına olanak tanıması olduğu bildirilerek, "Yasaya göre işverenin üzerinden daha fazla genç ve kadın istihdamını sağlamak için SSK prim ödeme zorunluluğu kademeli olarak Hazineye devrediliyor, kreş ve emzirme odası açma yükümlülüğü kaldırılıyor" denildi. Rapora göre kanunun geçici 3. maddesinde öngörülen kadın ve genç istihdamını desteklemeye yönelik sosyal sigorta prim indirimi hedeflediği amaç açısından olumlu ancak birçok açıdan sorunlar içeriyor. İşverenin genç erkek işçiyi kadınlara tercih etme olasılığı yüksek. Bu yüzden kadınların istihdamına yönelik prim indirimlerini sağlayacağı, maliyet avantajlarının gençlere oranla daha yüksek olmasını sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmeli.


Üye OlÜye Girişi