Ev kadını ağır işçi

 

Gazi Üniversitesi'nin araştırmasına göre, ev kadınları ev işlerine günde 8 saat 32 dakika harcarken, çalışan kadınlar 5 saat 53 dakika zaman ayırıyor

27.05.2000
Yazı Boyutu:  
Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim görevlileri ilginç bir araştırma gerçekleştirdi. Doç. Dr. Hamil Nazik, Araştırma görevlisi Hüsnü Demirel ve Prof. Mine Arlı, Ankara'daki 142 evli kadına zaman ölçü formu dağıtarak, evli Kadınlarda Zaman Kullanımı' araştırması yaptılar.
Herbir kadının hafta içi 2 gün, hafta sonu bir gün yaptığı faaliyetlerin gözlendiği araştırmada, veriler toplandıktan sonra 3 günün ortalaması alınarak kadınların çeşitli faaliyetler için bir günde harcadıkları zaman bulundu. Çalışan kadınla çalışmayan kadın arasında önemli farklar ortaya çıktı.
Ev kadınları ev işlerine günde 8 saat 32 dakika harcarken, çalışan kadınların 5 saat 53 dakika harcadıkları gözlendi.

Aile gelirine göre kadınların faaliyetlerle harcadıkları zaman incelendiğinde; mutfak faaliyetlerine, çamaşır yıkamaya, alışverişe harcanan zamanın azaldığı belirlendi. Gelir düzeyi yükseldikçe kadının ev işlerine ayırdığı zamanın azaldığı saptandı.
Kadınların öğrenim düzeyi arttıkça çamaşır yıkamaya, çocuk bakımına ve serbest zaman faaliyetlerine daha az zaman harcadıkları da araştırmanın bulguları arasında. İlk ve daha az öğrenimli olanlar ev temizliğine yaklaşık 4 saat daha fazla zaman ayırıyor. Çalışan kadının serbest zaman faaliyetlerine ayırdığı zaman 257 dakika, ev kadınının serbest zamana ayırdığı süre ise 401.9 dakika. Ev kadınının kişisel bakım ve dinlenmeye çalışan kadından daha az zaman ayırdığı görülüyor. Çalışmayan kadın günde ortalama 462 dakikasını kişisel bakım ve dinlenme için ayırırken, çalışan kadının ayırdığı sürenin 478.3 dakika olduğu ve aradaki farkın sadece 16 dakikada kaldığı dikkat çekiyor. Evkadınları çocuk bakımına çalışan kadınlardan fazla zaman harcıyor. Ev kadının çocuk bakımı için harcadığı zaman 85.8 dakika iken çalışan kadının 43.1 dakika olduğu görülüyor.

Üye OlÜye Girişi