Evlat acısına 7 ay dayanabildi

 

Gezi eylemlerinde 2 Haziran’da hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi

14.12.2013
Yazı Boyutu:  


Gezi eylemlerinde 2 Haziran’da hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi
 
 
 
 
Gezi Parkı eylemleri sırasında bir arabanın çarpmasıyla yaşamını yitiren 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş (47), dün kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Anne Fadime Ayvalıtaş, oğlu Mehmet’in yanına defnedilecek.
Mehmet Ayvalıtaş, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla 2 Haziran günü Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde gerçekleşen yürüyüşe katıldığı sırada bir aracın altında kalarak yaşamını yitirmişti. Ayvalıtaş, ocağına 7 ay önce düşen ateşle aile evlat acısını kalplerine gömüp oğulları için hukuki mücadele vermeye başlamıştı. Ayvalıtaş’ın ölümü kayıtlara “trafik kazası” olarak geçerken Ayvalıtaş’a çarpan sürücü Mehmet Görkem Demirbaş ile olay sırasında durmasına rağmen aracıyla birlikte göstericilerin arasına sürüklenen taksi şoförü Cengiz Aktaş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
 
"BEN BÖYLE ADALET GÖRMEDİM"
 
Soruşturmanın tamamlanmasıyla hazırlanan iddaname Ayvalıtaş ailesini ikinci bir yıkıma sürükledi. Ayvalıtaş ailesinin avukatı görgü tanıklarının dinlenmesini, olay yerinin keşfinin yapılmasını talep etmiş, fakat talepler dikkate alınmadan iddianame hazırlanmıştı. 21 Kasım günü İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma olaylı geçmiş, polis duruşmaya gelenlere biber gazıyla müdahale etmişti. Ayvalıtaş’ın ilk duruşması sonrası adliye önünde açıklama yapan annesi Fadime Ayvalıtaş, “Sabah gelirken içimde bir ümitle gelmiştim, katil tutuklanır diye. Ama Mehmet’imin katilini kolladılar. Ben hiçbir yerde böyle bir adalet görmedim. Mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek yaşananlara isyan etmişti.
 
KALP KAPAKÇIKLARI ŞİŞTİ
 
Fadime Ayvalıtaş’ın 7 aydır süren isyanına kalbi dayanamadı. Daha önce birkaç kez rahatsızlık geçiren Fadime Ayvalıtaş dün sabaha karşı yine fenalaşması üzerine Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne baygın bir şekilde kaldırıldı.
 
Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kalp krizi geçiren Fadime Ayvalıtaş yaşamını yitirdi. Fadime Ayvalıtaş için bugün Mustafa Kemal Mahallesi Cemevi’nde cenaze namazı kılınacak. Ayvalıtaş’ın cenazesi Çekmeköy Mezarlığı’nda oğlu Mehmet Ayvalıtaş’ın yanına defnedilecek.
 
Önce oğlunu ardından eşini kaybeden Ali Ayvalıtaş, oğullarını kaybettikten sonra eşinin travma yaşadığını belirterek, şöyle konuştu: “Eşimin hiçbir hastalığı yoktu. Mehmet’ten sonra büyük bir travma yaşadık. Biz bu acıları yaşarken palalıyı serbest bıraktılar. Acı üstüne acı yaşattılar bize. Bizim katili serbest bıraktılar. O anda şok olduk. Bir daha orada Mehmet’in ölümünü yaşadık. Eşim sürekli ‘Biz bunları hak etmiyorduk. Biz memleketimize ne yaptık’ diyordu. Ethem Sarısülük’ün davasından dönerken rahatsızlık geçirmişti. Doktora götürdüğümde üzüntüden kalp kapakçıklarının şiştiğini söylediler. Kan değerinin düştüğünü söylediler. İlaç verdiler. Dün (önceki gün) bir daha bir baygınlık geçirdi. Kendine getirdik. Akşam yemek yedi, ilaçlarını aldı. Sabah banyoda baygınlık geçirdi. Bir daha da uyandıramadık.”
 
Ayvalıtaş ailesinin avukatı Ayla Öztabak da Fadime Ayvalıtaş’la en son Ali İsmail Korkmaz’ın anması için Eskişehir’e gittiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Önceki gün Haydarpaşa Numune’ye gitmiş, yaptırdığı tahlillerden olumsuz sonuç almaması üzerine eve dönmüştü. Ben en son kendisiyle konuştuğumda biraz daha iyi olduğunu, rahatsızlığının psikolojik olabileceğini söylemişti. Yaşadıkları ağır şeylerdi, daha fazla dayanamadı ve oğlunun yanına gitti.”
 
"BEN YANDIM BAŞKA ANNELER YANMASIN"
 
Fadime Ayvalıtaş, Eylül ayında Gezi Parkı’nda yaşamını yitirenler için yapılan mitingte şöyle konuşmuştu:  “Dökülen kanlar artık son bulsun. Mehmet’im yaşasaydı şu an asker olacaktı. Çok büyük hayallerimiz vardı. Hepsi yerini gözyaşlarına bıraktı. Benim Mehmet’im çok küçüktü ama kocaman yüreği vardı. Ben yandım başka anneler yanmasın. Başka Mehmetler     gitmesin” sözlerinin ardından gözyaşlarına boğulan Fadime Ayvalıtaş’a mitinge katılanlar ise “Ağlama anne evlatların seninle” sloganı atarak destek olmaya çalışmıştı.  (DAMLA YUR- Milliyet)

 
 
 

Üye OlÜye Girişi