'Fatalat’lı oyuncaklardan sonra zehirli elbise

 

Kısırlığa yol açan Fatalatlı oyuncaklardan sonra kimyasal risk taşıyan çocuk giysileri bulundu

02.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Gümrük Bakanlığı, sosyete pazarlarını mercek altına aldı. Sosyete pazarlarında bile limitin üstünde kimyasala rastlanan çocuk giysisi ve oyuncak tespit edildi. Üreticiler hakkında idari yaptırım uygulandı. Kapatma cezaları da gündemde...
 
 
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sosyete pazarlarında denetim başlattı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yapılan denetimlerde alınan numuneler çarpıcı bir gerçeği de gözler önüne serdi.
Numunelere yapılan kimyasal testler sonucu Ankara'da bulunan bazı sosyete pazarlarında limitlerin üzerinde kimyasala rastlanan çocuk giysisi ve oyuncağa rastlandı.
 
Bakanlık, bu üreticiler hakkında idari işlem başlattı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na sosyete pazarlarındaki satılan ürünler hakkında denetim yapıyor. Bakanlık, bu pazarlardaki tekstil, ayakkabı, çanta ve oyuncak gibi ürünlerden numune aldı. Analize gönderilen ürünler üzerinde tehlikeli kimyasallara yönelik testler yapıldı.
 
BÜYÜKŞEHİRLERDE DENETİM YAPILDI
 
Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa'da sosyete pazarları ve bazı çarşılarda denetimler sonucu zararlı kimyasalların tespiti yapıldı. Bu sonuçların ardından bu ürünleri satanlar ve üretenler hakkında idari para cezası uygulanabilecek. Bunun yanı sıra ürün toplanma ya da kapatma gibi cezalar da gündemde. Bakanlığın yaptığı denetimlerin sonuçları ise şu şekilde:
 
ANKARA'DA KİMYASALA RASTLANDI
 
Ankara'da üç büyük sosyete pazarında yapılan denetimlerde riskli görülen 7 üründen numune alındı ve teste gönderildi. Bu 7 adet numuneden çocuk giysisi ve oyuncakların da aralarında bulunduğu 4 tanesinde limitlerin üzerinde kimyasal tespit edildi. Tespitin ardından üreticiler hakkında idari işlem başlatıldı.
 
Bakanlık sahte bal reklamları hakkında da yeni bir uygulamaya gidiyor. Reklamları yapılan balların büyük bir kısmının gerçek olmadı gerekçesiyle analiz yapılmadan 'reklam durdurma' kararı alındı. Artık reklam durdurmanın ardından numunesi alınan ballar analize gönderilerek test edilecek.
İstanbul'da aykırılıklar tespit edildi
İstanbul'da, özellikle alışverişin yoğun olarak yapıldığı Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Sultanahmet Bölgesi, Kadıköy Salı, Yeşilköy Çarşamba ve Ulus Perşembe pazarlarında denetimler yapıldı. Toplam 3 bin 427 adet ürün denetlenirken, bunlardan 348 tanesine mevzuata uygun fiyat etiketi bulundurmadıkları gerekçesi ile idari para cezası verildi.
 
ÇOCUK GİYSİSİ BÜYÜK RİS ALTINDA
 
İzmir'de yapılan denetimlerde, yine çocuk giysilerinde fiziksel ve kimyasal riskler açısından denetim yapıldı. Bir ürüne fiziksel riskler içerdiği gerekçesi ile düzeltme süresi verildi. Bursa'da yapılan denetimde, 165 adet çocuk giysisi fiziksel ve kimyasal riskler açısından denetlendi. Yapılan denetimlerin ardından uygunsuzluğa rastlanmadı. (Akşam/ Miray Çimen)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi