Fatih ilçesi satışa çıkarıldı

 

Fatih İlçe Belediye Meclisi, 8 Ocak ta CHP li 12 üyenin red oyuna karşın AKP’li üyelerin kabul oylarıyla, Fatih ilçesindeki tüm belediye taşınmazlarının satışına ön izin verdi

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

Belediye Meclisi nin kararı uyarınca Fatih ilçesindeki Belediyeye ait konutlar, fatih_tasinmazlar_satiliyor_protesto.jpgdükkânlar, kültürel tesis alanları, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ve işhanı, çay bahçeleri, spor alanları, semt konakları, parklar, sağlık ocakları ve Tarihi Yarımada ya, Fatih Belediyesi nce daha bir yıl önce 70 milyon lira harcanarak kazandırılan, aylık 600 bin dolar kira getirisi olan Historia Alışveriş ve Yaşam Merkezi, satılacak menkuller arasında yer alıyor.

CHP Fatih ilçe örgütü, kadın komisyonu ve gençlik kolları, AKP li üyelerin oylarıyla Belediye Meclisi nin, Fatih Belediyesi ne ait bütün gayri menkullerinin satılması, kiralanması, devredilmesi, takas yapılmasıyla ilgili AKP li Belediye Başkanı Mustafa Demir e yetki verilmesinin hukuka, demokratik temayüllere aykırı olduğunu belirterek, kararı Historia Alışveriş Merkezi önünde basın açıklamasıyla protesto ettiler.

Belediye güvenlik görevlilerince engellenmeye çalışılan protesto eylemi sırasında, uzun süre tartışma yaşandı. Fatih Belediyesi CHP li Meclis üyesi Soner Özimer tarafından okunan basın açıklamasında, Fatih ilçesinin AKP li belediye tarafından satışa çıkarıldığı belirtilerek şu görüşe yer verildi:

"08 Ocak 2010 Cuma günü yapılan meclis toplantısında Fatih ilçesinin satışı gündeme gelmiş, CHP li meclis üyelerinin ret oyuna karşılık AKP li meclis üyelerinin kabul oylarıyla, Fatih ilçesinin satışı belediye meclisinden geçmiştir...Fatih Belediye Başkanlığına ait taşınmazların tamamının dökümü yapılarak bunların satışı için yetki istendi... Yani Belediyemize ait 21 bin m2 yer için Fatih Belediye Başkanı yetki istedi.

Fatih in AKP li Belediye Başkanı çeşitli ün ve şöhrete sahip tarihi geçmiş olan Fatih ilçesi tarihine kara bir lekeyle geçmiştir.Daha önce örneği olmayan böyle bir uygulama ile Meclis hiçe sayılmıştır.Tek tek yerine artık toptan satışa geçilmiştir.

Bizler, Fatih Belediyesinin 12 CHP li Meclis üyesi olarak sonuna kadar Fatih halkının hakkını adalet önünde arayacağımızın buradan sözünü veriyoruz. Buralar Fatih Belediye Başkanının malı değildir. Buralar Fatih halkının malıdır. Tüyü bitmemiş yetimin, bu mallarda hakkı vardır. Ağabeylerinin Türkiye yi İstanbul u sattığı gibi Fatih i satmak istemektedirler. Tipik bir mirasyedi gibi davranarak ecdadımızın malları satılmaya çalışılmaktadır. CHP olarak bu satışa dur diyeceğiz."


Üye OlÜye Girişi