Fatih Terim'e 1 milyon 193 bin lira işsizlik aylığı

 

Türkiye Futbol Fedrasyonu, Türkiye Futbol direktörü görevinden aldığı Fatih Terim'e 9 bin 971 ailenin geçim ücretine denk gelen 3,5 milyon euro tazminat ödeyecek

01.08.2017
Yazı Boyutu:  
Fatih Terim'in alacağı rekor tazminatın yankıları hala bitmemişken, Türkiye gündemini sarsacak yeni bir gelişme daha ortaya çıktı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)'nun yollarını ayırmasının ardından Terim'e ödeneceği iddia edilen 3.5 milyon euroluk tazminat Türkiye'nin gündemine oturdu. Terim'e ödenecek tazminatın 9 bin 971 ailenin geçim ücretine denk geliyor.

Terim'in sözleşme fesih maddesi TBMM'nin de gündemine gelirken; hem yazılı hem de görsel basında birbirinden farklı iddialar ve yorumlar da gelmeye devam etti.

Peki Fatih Terim'in sözleşmesinde hangi maddeler yer alıyor, Terim'e ne kadar ödenecek ve hangi şartlar altında tazminat ödenir? Bu soru yanıt buldu.

TERİM İŞSİZLİK MAAŞI ALIRSA 15 AY SONUNDA 4 MİLYON 365 BİN EURO ALACAK

Sporx'in özel haberine göre, 15 Kasım 2018'e kadar TFF ile sözleşmesi bulunan Terim, bu tarihe kadar (15 ay) herhangi bir takımda teknik direktör ya da sportif direktör olarak görev almazsa TFF tarafından her ay 291 bin euro (1 milyon 193 bin lira) tazminat alacak.
Terim'in 15 ay sonunda alacağı para toplam 4 milyon 365 bin euro olacak.

Terim, bu ay 15 içerisinde herhangi bir takımda görev alırsa, görev alacağı tarihe kadar TFF tarafından tazminatlar her ay eşit şekilde ödenecek ve Terim'in göreve başladığı tarihte bu tazminatlar tamamen ortadan kalkacak.

TERİM'E ÖDENECEK TAZMİNAT MECLİS GÜNDEMİNDE

Öteyandan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Fatih Terim'e Milli takımdan ayrılışı sonrası ödenecek 3.5 milyon avro tazminatı Meclis gündemine taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Milli Takım Teknik direktörü Fatih Terim’e ödenmesi planlanan 3,5 milyon avro tazminatla ilgili, ülkemizdeki açlık ve yoksulluk sınırı, aylık geçim maliyetlerine de dikkate alarak neler yapılabileceğini açıkladı. Bayır ayrıca, Türk Milli Takımı Teknik Direktörünün özel hayatında, saha dışında yaşadığı bu olayla ilgili de, ‘’Bu durum, uluslararası platformlarda ve dünya liginde kötü bir iz bırakacaktır.’’ ifadelerini kullandı. 

SAHA DIŞINDA ÖZEL BİR KONU

"Galatasaray'dan ayrılan Fatih Terim, 15 Kasım 2013 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu'yla el sıkışmış ve 5+2 yıllık bir sözleşmeye imza atmıştı.Yaklaşık 3 yılı geride kalan 4 sayfa ve 7 maddeden oluşan sözleşme, tarafların tek taraflı fesih halinde birbirlerine tazminat ödemesini ön görüyor, ibaresi bulunmaktaydı" diyen Bayır; "Ancak, TFF ile Fatih Terim’in karşılıklı anlaşarak yolları ayırdığı açıklandı, Fatih Terim, Alaçatı’da yaşadığı kavga ile gündeme geldi. Saha dışında yaşanan bu özel olaydan sonra sözleşmenin bitimine 16 ay kala A Milli Futbol Takımı’ndaki görevinden ayrıldı" ifadesine yer verdi.

SÖZLEŞMEYE YAZILAN RAKAMLAR NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Ülkemizde ki rakamlar üzerinden, sözleşme bedelinin yüksek olmasını eleştiren Bayır, ‘’Bugün ülkemizdeki dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, 1.508 TL. Yoksulluk sınırı 4.913 TL. bir kişinin aylık geçim maliyeti 1889 TL. Olduğuna göre, Avrupa şampiyonasında aldığımız sonuçlar da göz önüne alınırsa, kendisine ve ekibine bugüne kadar verilen pirim bedeli nedir? Bugün devlet yetkilileri dahi böylesine yüksek maaş ve tazminat almıyorlar. Sözleşmeye yazılan bu rakamlar neye göre belirlenmekte ve hangi kriterler göz önüne alınmaktadır? bU amların Milli Takımın başarı performansına göre belirlenmesi gerekmez mi?’’ dedi. 

TERİM'İN TAZMİNATI ADİL DEĞİL

1.508 TL. Yoksulluk sınırı 4.913 TL. bir kişinin aylık geçim maliyeti 1889 TL. Olduğuna göre Forbes Dergisinin bir sene önce ki haberi üzerinden eleştirilerini sürdüren Bayır, ‘’3,5 Milyon Euro, Türkiye’de 9971 kişinin aldığı aylık ücrete denk gelmektedir. Ülkemizde adaletin olduğunu savunanlar, bu durumu adil buluyorlar mı?’’ diye sordu. 

BU YÜKSEK RAKAMLARA MÜDAHALE OLMAYACAK MI

3.5 Milyon Euro ile genç sporculara nasıl destek verilebileceğini örneklerle açıklayan Bayır, ‘’Fatih Terim’e ödenecek olan bedel ile amatör kulüplere ayakkabı ve forma alınabilir. Ortalama 400 TL üzerinden forma ve ayakkabı alındığında her yıl 37.000 genç futbolcumuzun ihtiyaçları karşılanabilir. Bu bağlamda kendisinin yaklaşık 3 yılı geride bıraktığını düşünürsek, aldığı ücretler ile yaklaşık 111bin genç futbolcumuzun ihtiyacı karşılanabilirdi. Tüm bunlar göz önünde bulundurulursa, sözleşmelerdeki bu yüksek rakamlara bir sınırlama getirmeyi ve devlet denetimine almayı, teftiş altında tutmayı düşünmüyor musunuz?’’ sorusunu yöneltti. 

SÖZLEŞMEDE ÖZEL BİR MADDE VAR MI?

Bayır, Futbolcularla yapılan sözleşmelerde özel yaşam maddesi yer alırken, Terim’in sözleşmesinde özel yaşam maddesi var mı? Sorusunu sorarak, ‘’Saha dışında gerçekleşen bu özel olay olmasaydı, tazminat ödenmeyecekti. Tazminatın büyüklüğü, yaşanan bu olayın gerçekliği konusunda yetkilileri şüpheye düşürmüyor mu? Futbolcularla yapılan sözleşmelerde özel yaşamları ile ilgili cezai maddeler konulurken, Fatih Terim’in sözleşmesinde böyle bir madde var mıdır? Böyle bir madde yok ise, gerekçesi nedir?’’ diyerek sözlerini bitirdi.


Üye OlÜye Girişi