Fatma Şengül'ün katili Zeynel Akbaş'a 'tansiyon hastası' diye uygulanan tahrik indirimi kaldırıldı

 

Aynı işyerinde çalıştığı Fatma Şengül’ü evinin önünde 4 kurşunla katleden Zeynel Akbaş, "peynir almaya gidiyordum tansiyon hastasıyım diyerek" indirim almış, cezası 18 yıla düşürülmüştü.

22.02.2021
Yazı Boyutu:  
İstanbul’da aynı iş yerinde çalıştığı Zeynel Akbaş tarafından evinin önünde öldürülen Fatma Şengül'ün katledilmesine ilişkin davada, mahkeme tüm delillere ve tanıklara rağmen cinayetin planlanarak yapıldığını görmezden gelerek cezada indirim yapmıştı. Şengül’ün ailesinin ve avukatlarının karara itiraz etmesi üzerine İstinaf Mahkemesi’ne taşınan davada Zeynel Akbaş’a uygulanan haksız tahrik indirimi kaldırıldı, sanığa müebbet hapis cezası verildi.

İstinaf Mahkemesi'ne taşınan davanın duruşması bugün saat 10.30’da İstanbul 1. Bölge Adliyesi'nde görüldü. Sanık Zeynel Akbaş, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül'ün tanık olarak dinlenildiği duruşmada, Açelya Şengül'ün ''Bu adam Gülsuyu tarafında oturuyor, biz Gülensu’da oturuyoruz. Bu iki yer arasında minibüs hattı farklı. Peynir almaya geldim, tansiyon hastasıyım diyor ama pusu kurduğu evimize gelmek 2 km yokuş çıktı. Annemi evimizin önünde planlayarak katletti'' sözlerinin ardından mahkeme başkanı tanığı dinlemeyi reddetti.

Duruşmada, Fatma Şengül'ün katiline verilen iyi hal indirimi bozularak, sanığa müebbet hapis cezası verildi.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI

Maltepe’deki evinin önünde 30 Mart 2019'da Zeynel Akbaş tarafından katledilen Fatma Şengül cinayetinin ardından gözaltına alınan ve tutuklanan Akbaş'ın duruşması Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Akbaş'ın davasında, 19 Aralık 2019'da görülen duruşmada karar çıktı. 

Çelişkili ifadelerine rağmen "dengesizim, tansiyon hastasıyım, yoksa yapmazdım" sözlerini indirim sebebi gören mahkeme heyeti, tanığa “haksız tahrik" indirimi uygulayarak 18 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, bu kararı verme nedenini ise 4 görgü tanığından sadece birinin verdiği "Fatma Hanım belki hakaret etmiştir" ifadesine dayandırdı.

AİLE, AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI İSTİYOR

Zeynel Akbaş, 5 Nisan 2019 tarihinden bu yana tutuklu. Müebbet hapis cezası verilmesine rağmen haksız tahrik indirimi uygulanarak cezanın 18 yıla düşürülmesi üzerine dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. İstinaf incelemesinin yapılmasını isteyen Fatma Şengül’ün ailesi ve avukatları, ilk derece mahkemesinin kararının bozularak Zeynel Akbaş hakkında verilen indirim hükmünün kaldırılmasını ve tasarlanarak öldürme suçundan hüküm kurularak ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesini talep ediyor.SANIKTAN ÜST ÜSTE ÇELİŞKİLİ İFADELER

Sanık Zeynel Akbaş, hastanedeki ifadesinde cinayet silahını 2 yıl önce Suriyeli birinden satın aldığını söylemiş, mahkemedeki ifadesinde ise silahın ölen babasından 4 sene önce miras kaldığını ifade etmişti. Bunun üzerine Şengül ailesinin avukatının sanığa yönelttiği ‘’Baban ne zaman öldü’’ sorusu ise sanık tarafından ‘’1999 senesinde’’ şeklinde yanıtlanmıştı.

Duruşmadaki ifadesinde sanık Zeynel Akbaş, evden peynir almak için markete gittiğini ve Fatma’yı gördüğünü, Fatma’nın kendisine hakaret ettiğini ve bunun üzerine Fatma Şengül’ü vurduğunu; cebindeki silahın da babasından miras kalma olduğunu söylemişti. İfadesinin devamında ise sanık, yüksek tansiyon hastası olduğunu ve Fatma’yı orada görünce dayanamadığını, tansiyonunun çıktığını ve bu yüzden cinayet işlediğini sözlerine eklemişti.  (DHA)

Üye OlÜye Girişi