Fatmanur Altun: Üniversitelerde başörtülü hocaların oranı yüzde 70'in altında ise sistem 'ırk ayrımcıdır '

 

Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olan Fatmanur Altun 5 gün önce başı kapalı açık profesör ayrımı yapmadıklarını savunurken Boğaziçi üniversitesi eylemlerinin ardından üniversitelerde kadın hocaların en az yüzde 70'inin başı örtülü olması gerektiğini belirtti.

8.01.2021
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Fahrettin Altun'un akademisyen eşi Fatma Altun, Yeni yılın ilk gününde ‘başı kapalı-açık profesör ayrımı yapmadıklarını’ savunurken Boğaziçi eylemleri ardından ilk mesajından 5 gün sonra paylaştığı ikinci mesajında ise üniversitelerde başı kapalı akademisyenleri saymaya girişti.Çift maaşlı olmasıyla adı zaman zaman gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun, 5 gün arayla türban konusunda paylaştığı birbirine zıt iki mesajıyla sosyal medyanın gündemine geldi.

1 Ocak’ta Twitter’da kendisine verilen bir yanıta tepki gösteren Fatmanur Altun, ‘başı kapalı ve açık profesör ayrımı yapmadıklarını' savundu. Altun, “Saymadık, bilmiyoruz. Fişlemek sizin işiniz” dedi.

Fatmanur Altun’un 1 Ocak tarihli mesajı şöyle:Altun, Boğaziçi eylemleri ardından 6 Ocak’ta paylaştığı diğer mesajında ise ilk sözlerinin tam tersi ifadeler kullandı. “Türkiye’de kadınların %70’i başörtülü” diye kaynağı belirsiz bir veri paylaşan Altun, Boğaziçi Üniversitesi’ne gönderme yaparak, “Eğer bir üniversitenin kadın hocaları içinde başörtülü olanların oranı buna yakın değilse o üniversite bırakın ‘özgürlükçü, demokrat, çoğulcu’ olmayı, temsil konusunda bile apartheid (ırk ayrımcılığı)' düzeyindedir” ifadelerini kullandı.

Fatmanur Altun’un 6 Ocak tarihli mesajı şöyle:SIK SIK MAAŞLMARIYLA GÜNDEME GELİYORLAR

Altunlar, sık sık maaşlarıyla gündeme geliyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı görevini sürdüren ve buradan maaş alan Fahrettin Altun’un Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla da 18 bin TL maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Fahrettin Altun, bu maaşı ‘hayır hesenat’ işlerine harcadığını iddia etmişti.

Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olan Fatmanur Altun ise aynı zamanda THY’nin Yönetim Kurulu Üyesi. Fatmanur Altun da buradan hak kazandığı ikinci maaşından feragat ettiğini açıklamış ancak bu işlemin ne zaman gerçekleştirildiğini bildirmemişti. (Birgün)

Üye OlÜye Girişi