Fazıl Say’ın ‘seks ve şarapla ilgili’ dediği esere sansür

 

İDOBGM yarın akşam kapalı gişe sunulması beklenen Carmina Burana’yı iptalinde Fazıl Say'ın sözleri mi etkili oldu

01.05.2015
Yazı Boyutu:  

 

İzmir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (İDOBGM), yarın akşam kapalı gişe sunulması beklenen Carmina Burana’yı son dakikada iptal ederek, yerine Palyaçolar Operası (Pagliacci) adlı eseri koydu.

 

Operanın son dakikada kaldırılmasının Fazıl Say’ın önceki gün eserin seks, şarap ve şevhet üzerine olduğunu yazmasıyla ilgili olabileceği düşünülüyor.

'BİZİMKİLER ANLAMAMIŞ' DEMİŞTİ

İDOBGM, Carl Orff imzalı dünyaca ünlü klasik Carmina Burana’yı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde kapalı gişe olarak sahneye koyacaktı.

Bir gün önce Cumhuriyet’teki köşesinde oyunla ilgili bilgiler veren piyanist Fazıl Say, Antalya Senfoni’nin programından Nâzım Oratoryosu’nu çıkararak Carmina Burana’yı sahneye koyma kararına dikkat çekerek, “Carmina, bizimkilerin anlamadıkları Latince sözleri ile, şarap, seks ve şehvet üzerine bir eserdir” diye yazmıştı.

Say’ın bu yazısından bir gün sonra Carmina Burana, İDOBGM’nin programından çıkarıldı.

İSTİFA GETİRMİŞTİ

Konuyu takip eden sanat eleştirmeni Şefik Kahramankaptan, ‘Carmina Burana krizi’nin ardından İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) İl Koordinatörü Kerim Ünsal’ın görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Kahramankaptan, Say’ın yazısının ardından Kültür Bakanlığı’nda Carmina Burana hakkında inceleme başlatıldığını belirterek şunları söyledi:

“Uluslararası besteci ve piyanistimiz Fazıl Say’ın Nâzım Oratoryosu’nun Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün telefon emriyle kaldırılmasını eleştiren yazısında Carmina Burana’nın eski Almanca ve Latince metinlerinin “seks ve şarap” içerikli olduğunu ama kimsenin sözleri anlamadığı için itiraz etmediğini hatırlatması üzerine, Kültür Bakanlığı eserin Türkçe sözlerini istedi. Bakanlık incelemesinden sonra, eserin 11 ve 14’üncü bölümlerinin çıkarılması istendi. Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğü de, İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne temsilin iptal edilmesi talimatını verdi.”

1935 yılında oluşturulan, şiirleri 11 ve 13’üncü yüzyıllara dayanan Carmina Burana, Carl Orff’un Trionfi (Zaferler) üçlemesinin ilk eseri ve oldukça müstehcen Latince metinlere dayanıyor. İlk bölüm doğa ve aşkı dile getirirken, ikinci bölüm meyhanede geçiyor. Üçüncü bölümün teması ise sevgi. (Cumhuriyet)

 

 


Üye OlÜye Girişi