FB'nin efsane sporcusu Can Bartu son yolculuğuna uğurlandı

 

Cenaze törenine Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Spor Bakanı Kasapoğlu'nun yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu da katıldı.

13.04.2019
Yazı Boyutu:  
'Türkiye sporunun ve Fenerbahçe'nin efsane isimlerinden "Sinyör" lakaplı Can Bartu, son yolculuğuna uğurlandı. Ülker Stadyumu'nda düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Futbol Takımı, sarı-lacivertli camianın eski futbolcular, Can Bartu'nun yakınları ve sevenleri katıldı. Törende, Galatasaraylı taraftarlar da yer aldı.BARTU'NUN KIZI: TARİFSİZ BİR ACI

Tarifsiz bir acı yaşadıklarını söyleyen Can Bartu'nun kızı Gülfer Arığ, "Tarifsiz bir acı yaşıyoruz. Ailemiz, Fenerbahçe ve Türk sporu için büyük bir kayıp. Acımıza ortak olan herkese ailesi olarak teşekkürlerimizi sunarız. Can Bartu gibi çok özel bir isimle Fenerbahçe'yi yaşamak, ondan bu büyük camiayı dinlemek benim için paha biçilmez bir duygu oldu. İslam Çupi bir sözünde 'Can Bartu bir Fenerbahçe orijinalidir' demiş, evet babam Fenerbahçe için yaşadı. Bizler de öleceğiz ama Fenerbahçe yaşatacağız. Lütfen yarın Mehmetçik Basri, Lefter ve Can gibi bu taraftarlara layık olun" dedi.

ALİ KOÇ: HER ZAMAN GURURLA TAŞIDIĞIN ÇUBUKLU FORMAN BİZE EMANET

Can Bartu'yu gelecek nesillere aktarmanın görevleri olduğunu söyleyen Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç da şunları söyledi: “7 sene sonra bir efsanemizi daha uğurlamak için hep birlikte buradayız. Bu üzüntülü günümüzde bizleri yalnız bırakmayıp, acımızı paylaşan herkse teşekkür ediyorum. Örnek kişiliği, asil duruşu, müthiş zekası, beyefendiliği, dobra karakteri, kendine has giyim stili, sıra dışı hikayeleri, eşsiz başarıları ve tüm temsil ettikleriyle her şeyden önemli iyi insanlığıyla efsane olmuş adını altın harflerle tarihimize yazdırmış değerimizi, büyük bir Fenerbahçeliyi kaybettik. Hem camiamızın hem Türkiye'nin başı sağ olsun. Çoğumuz doğmadan hem İtalyanları sarsacak denli dünyalı hem de herkesten daha yerli ve milliydi. Ona hayran büyüten nesiller onun adını taşıyan nesillere dönüştü. Ona duydukları sevgi ve saygıdan dolayı, tuttukları takımlardan bağımsız kimi aileler çocuklarına Can ya da Bartu ismini verdi. Türk spor tarihinde böyle sembol olmuş kaç sporcu var?Milyonları Fenerbahçe aşkıyla buluşturan kahramanımız, gelecek nesillere aktarmak hepimizin sorumluluğunda. İyi ki Fenerbahçeli olmuş. Biliyoruz ki artık aramızda olmasa da her zaman kalbimizde yaşayacak. İnsanoğlu var oldukça efsaneler ölmez. Yarınki derbi maçı beraber seyretmeyi planlıyorduk. Yarın burada 50 bin ve bulundukları yerlerde milyonlarca Fenerbahçeli Can Bartu'nun yerine maçı izleyecek. Gözün arkanda kalmasın. Bu taraftar bu çocuklar yarın senin için oynayacak ve kazanacak. Asla unutmayacak. Bu formayı taşıyacak binlerce sporcu seni her zaman sevgi ve saygıyla hatırlayacak. Her zaman gururla taşıdığın çubuklu forma bize emanet. Hakkını helal et bizlere. Ailesine, camiamıza ve Türk sporuna başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

BAKAN KASAPOĞLU: EFSANELER ÖLMEZ

Can Bartu'nun her yönüyle örnek bir insan olduğuna dikkat çeken Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Her yönüyle; sporcu kişiliği, insani yönü ve davranışlarıyla örnek bir şahsiyeti, bir ağabeyimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ancak 'Efsaneler ölmez' inancı içerisinde Can Bartu'yu gelecek nesillere, gençlere anlatarak onun sporcu kişiliğini öğreterek ilelebet yaşatmanın gayreti içerisinde olacağız” dedi.CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI BARTU'YU SON YOLCULUĞUNDA YALNIZ BIRAKMADI

İBB'nin yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, 83 yaşında yaşamını yitiren Bartu'yu son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Stada gelen yaklaşık 10 bin taraftar, tezahüratla karşıladığı İmamoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu.

İmamoğlu ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve Kadıköy Belediyesi'nin yeni Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile eski başkan Selami Öztürk de anma törenine katıldı.

İMAMOĞLU TEZAHÜRATLARLA KARŞILANDI

Anma töreni için Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi'ne gelen İmamoğlu, taraftarlar tarafından, ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' tezahüratıyla karşılandı. İmamoğlu, kendisine sevgi gösterilerinde bulunan taraftarlara el sallayarak karşılık verdi. Bazı taraftarlar, şeref tribününe gelerek İmamoğlu ile fotoğraf çektirdi. İmamoğlu, Bartu'nun ailesine ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç'a başsağlığında bulundu.

Konuşmaların ve cenaze töreninin ardından Bartu'nun tabutu, futbolcuların omuzlarında Marmara İlahiyat Fakültesi Camii'ne götürülmek üzere yola çıkarıldı. (ajanslar)Üye OlÜye Girişi