FEMEN bu kez Davostaydı

 

Üç FEMEN üyesi tutuklandı.

28.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 
FEMEN: Oy vermek bir şeyleri değiştirseydi, yasal olmazdı
 
 
Üç Ukraynalı kadın geçtiğimiz cumartesi dünyanın uluslararası CEO'larının ve politik liderlerinin davetle katıldığı ve dünyadaki fakirliğe dikkat çekmek için yapılan toplantıya üstsüz olarak girmek istemeleri üzerine tutuklandı. Ayrıca kadınlarla birlikte görüşmeyi protesto etmek isteyenler de toplantının yapıldığı yere doğru yürüyüş gerçekleştirdiler.
 
Ukraynalı üç kadın uzun bir yolculuktan sonra, her sene Dünya Ekonomik Froumu'nun yapıldığı İsviçre'nin Davos kentine ulaştılar. Karla kaplı alanda ve dondurucu soğukta üstlerini çıkardılar ve tutuklanmadan önce toplantının yapıldığı yerin etrafındaki parmaklıklara tırmanmaya çalıştılar.Diğer göstericiler ise ellerinde 'Fakirler sizin yüzünüzden fakir' ve 'Davos'ta Gangsterler partisi' yazılı pankartlar taşırken, protestocuların arasından 'Davos Ürünü Kriz' diye sesler yükseldi.
 
Davos Polis Departmanı sözcüsü Thomas Hobi üç kadının polis istasyonuna götürüldüğünü ve kendilerine gösteri için izin verilmediğini bildirdiklerini söyledi. Kadınlar cumartesi akşama doğru serbest bırakıldı. 
 
Üç kadın aktivist, Ukrayna'da son zamanlarda yarı-çıplak olarak özellikle politik muhaliflik üzerindeki baskıları dile getirmek için eylemler yapan FEMEN grubunun üyeleri. Ayrıca diğer ülkelerde de eylemler düzenlediler. 
 
Kadınlardan Inna Schewcenko eylem hakkında şöyle konuştu: "İsviçre'ye Davos'a dünyadaki fakir insanların vaziyetlerini anlatmek için geldik. Burda bu binanın içinde oturan zengin adamlar yüzünden fakir olduğumuzu da aynı zamanda vurguluyoruz."
 
Cumartesi günü ayrı bir grup da Wall Street'te yaşananlar ve mevcut durum için ayrı bir eylem yaptı. Küçük bir grup Davos İgloos'da ihtiyaç içindeki insanlara destek amacıyla bir işgal kamp eylemi gerçekleştirdiler.
 
Yaklaşık 40 gösterici, Davos'ta belediye binası önünde toplandı ve üzerinde "Eğer oy vermek bir şeyi değiştirseydi. yasal olmazdı" ve "Kendi adınıza karar verdirtmeyin, Dünya Ekonomik Fromu'nu İşgal Edin" sloganları yazlı pankartlar taşıdı. Daha sonra forumun yapıldığı yere doğru yürüyen göstericiler karşısında 12 polis hemen seyyar bir bariyer kurmak zorunda kaldılar. Eylemciler, polisten 30 metre uzaklıkta anti-kapitalist sloganlar attı. 
 
İşgal Kampı'ndan bir üye de cuma günü forumun dışında kapitalizmin geleceğini konuşmak için davet edildi.İngiltere muhalif liderlerinden Ed Miliband'da konuşmacılar arasında olduğu panel başladıktan hemen sonra, seyirciler arasındaki bazı aktivistler sloganlar atmaya başladı ve protestocu panelist sahneden ayrılmak zorunda kaldı. Diğer seyirciler ise aktivistlere susmaları için bağırmaya başladı. 20 dakika bu şekilde kesilen tartışma paneline İşgalci panelist olmadan devam edildi.(Huffington Post/ Çev: Özlem Çalışkan)
 
 
  
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi