'Feminist Gece Yürüyüşü'ne linç kampanyasına tepkiler büyüyor

 

8 Mart'ta polisin biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahale ettiği İstiklal caddesindeki Feminist Gece Yürüyüşü için Erdoğan'ın "terbiyesizlik ettiler" şeklindeki sözleri "kadın düşmanlığı" olarak yorumlandı.

10.03.2019
Yazı Boyutu:  
"17'inci Feminist Gece Yürüyüşü"ne ilişkin basında ve sosyal medyadaki linç kampanyasına ilişkin "Feministler" adıyla yapılan açıklamada, 16 yıldır bağımsız feministler tarafından sorun yaşanmadan yapılan bu yürüyüş, bu sene engellenmeye çalışılması,   "kadın düşmanlığı" olarak nitelendi.

Açıklamada  aynen şöyle:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de 17. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan/katılmaya çalışan on binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi de yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemez. Başka kılıflara bürünmeye çalışılsa da bunun adı, kadın düşmanlığı. 16 yıldır bağımsız feministler tarafından sorun yaşanmadan yapılan bu yürüyüş, bu sene engellenmeye çalışıldı. Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi. 8 Mart’ta sesini yükseltmeye gelen kadınların kalabalığı polis barikatları arasına sıkıştırılmaya çalışıldı. Sığmadık. 16 yıldır yürüdüğümüz güzergâhta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor. Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere... Biz 17 yıldır o caddedeyiz, her yıl aynı saatte sesimizi yükseltiyoruz. Toplumu bölen değil, beraber eşit ve özgür bir hayatı kuracak politikalarda ısrarcı olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz. Biz kadınların derdi ortak; bizim derdimiz patriyarkayla, kadın düşmanlığıyla! "SOSYAL MEDYADA DA LİNÇ KAMPANYASINA TEPKİLER SÜRÜYOR

Öteyandan sodsyal medyaya da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  "yaptıkları terbiyesizliik" diyerek hedef gösterdiği 17. Feminist Gece Yürüyüşü''ne destek ise giderek artıyor. Sosyal medyada aralarında çok sayıda siyasilerinde bulunduğu çeşitli kesimlerden yurttaşlar Feminist Gece Yürüyüşü'ne yapılan saldırıları yaptıkları paylaşımlarla kınadılar:

  Retweetledi

Erdoğan’ın oy uğruna 8 Mart yürüyüşüne katılan ve onlar gibi düşünen milyonlarca kadına attığı “Ezanı Protesto Ettiler” iftirasının sonucu bu görüntüler ortaya çıktı... Oy uğruna Milletimizi ayrıştırmaya çalışıyor... Bu oyunu bozacağız... Ayrışmayacak... Birleşeceğiz...


 Sibel Yiğitalp adlı kullanıcı beğendi

Ezan okunan yere paralel çekim gerçeği yansıtmıyor! Feminist kadınlar ezanı protesto etmedi. Feminist kadınlar ezanı protesto etmedi. Feminist kadınlar ezanı protesto etmedi. Feminist kadınlar ezanı protesto etmedi.

  1.  Barbaros Şansal adlı kullanıcı beğendi

    Tekbir getirerek insan yakan zihniyetin lümpen çocukları, din şarlatanı siyasetçilerin işaretiyle sokaklara dökülmüş.

  2. YALANLARINIZ DEĞİL KADINLAR KAZANACAK! Biliyoruz ki, yazdıkları senaryo ve yaydıkları kötülük, şiddete, yoksulluğa, baskıya ve kadın düşmanı politikalarına rağmen susmayan, inatla ve dirençle Taksim'i dolduran binlerce kadına yöneliktir!

  3. Kadınların yürüyüşüne yasak, cübbe sarıklı güruha serbest. Laik bir ülkeyi de biz kadınlar kuracağız!


  1.  Nihal Bengisu Karaca adlı kullanıcı beğendi

    Türkiye bu olayı konuşuyor. Sözde Kadın özde Kaos Hareketi'ne karşı kamuoyunu en çok uyaran benim. Ancak burada 'ezanı protesto' yok. Polis yürüyüşü durdurdu sanıyorlar, Polisi protesto için düdük çalıp gürültü yapıyorlar ve kendi gürültülerinden ezanı duymuyorlar. İşin aslı bu.

  1. Ya arkadaş, bu ülkenin insanlarının, "Haydi Taksim'e çıkıp da bir güzel ezanı ıslıklayalım" diye düşünebileceğine ve böyle davranabileceğine gerçekten inanıyor musunuz? O zaman gerçekten durum vahim. En temel beka sorunumuz zeka sorunu oluyor.


 Nazan Moroğlu adlı kullanıcı beğendi

Kadınların yerden göğe kadar haklı mücadelesine uygulanan şiddeti açıklamakta zorlananlar kendilerine kılıf arıyor. Ama ne ezan, ne bayrak, ne de diğer bahaneler, polis şiddetini örtemez. Ve ayrıca şiddet, feminizmi yenemez.

 

Üye OlÜye Girişi