Fenerbahçe 'Beşinci yıldızı' taktı

 

Fenerbahçe 1959'dan önceki defterleri açtı, 5’inci yıldızı taktı

31.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Galatasaray'ın 4 yıldızlı formalarına Fenerbahçe, 5 yıldızlı tişörtlerle karşılık verdi. Fenerbahçe, Futbol Federasyonu'nun kuruluş tarihi olan 1959'dan önceki şampiyonlukları da sayarak 19 olan şampiyonluk sayısını 28'e çıkardı. Eğer bu şampiyonluklar kabul edilirse, Fenerbahçe 28 şampiyonlukla 5 yıldıza hak kazanacak. Böyle bir durumda Galatasaray 20 şampiyonlukta kalırken, Beşiktaş 18 şampiyonlukla 3 yıldıza yükseliyor.
 
 
Futbolda, formalara konan yıldızların da belirlendiği şampiyonluk sayısıyla ilgili ilginç bir tartışma yaşanıyor. Fenerbahçe ürünlerini hazırlayan Fenerium taraftarlar için 5 yıldızlı tişört hazırlayarak 28 şampiyonluk konusunda ilk adımı atmış oldu.
 
 
Yıllar öncesine dayanan tartışma
 
5 yıldızlı tişörtlerin perde arkasında Fenerbahçe Kulübü’nün yıllar öncesine dayanan bir iddiası yatıyor. Bilindiği üzere Türkiye Futbol Federasyonu, lig şampiyonluğu sayılarını belirlerken 1959 yılında kurulan Birinci Lig’i baz alıyor. Bu durumda Galatasaray’ın 20, Fenerbahçe’nin 19, Beşiktaş’ın 13, Trabzonspor’un 6 ve Bursaspor’un 1 şampiyonluğu bulunuyor.
 
Beşiktaş’ın 2 şampiyonluğu 1959 öncesine ait
 
Beşiktaş’ın şampiyonluklarından ikisi, 1959 yılından önceki yıllara ait. Bu şampiyonluklar, siyah beyazlılara Türkiye’yi Avrupa kupalarında temsil ettiği gerekçesiyle verildi. Fenerbahçeliler de işte bu noktadan hareketle daha önceki yıllarda yapılan lig organizasyonlarının da sayılması gerektiğini savunuyor.
 
Futbol Federasyonu 1923’te kuruldu
 
Futbol Federasyonu’nun 1923’te kurulduğuna dikkat çeken bazı futbolseverler, Birinci Lig’in kurulduğu 1959’dan önceki şampiyonlukların da şampiyonluk sayılarına eklenmesi gerektiğini belirtiyor. Sarı lacivertli kulübün bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurmaya hazırlandığı ifade ediliyor.
 
Türkiye’nin ilk şampiyonu Harbiye
 
Bu görüşe karşı çıkanların iddiası ise, 1959 yılından önceki organizasyonların yerel nitelikte olduğu şeklinde. Bu fikri çürütmek isteyenler de Futbol Federasyonu’nu delil olarak gösteriyor ve ilk Türkiye Futbol Birinciliği’nin 1924 yılında düzenlendiği ve Harbiye takımının şampiyon olduğu bilgisini veriyor.
 
Fenerbahçe 28, Galatasaray 20, Beşiktaş 18
 
“1959’dan önceki şampiyonluklar da sayılsın” görüşünü savunanların başvuruları kabul edildiği taktirde, Fenerbahçe’nin şampiyonluk sayısı 28’e yükselecek ve 5 yıldıza hak kazanacak. İşte Fenerium’un yeni tişörtlerindeki 5 yıldız buradan geliyor. Böyle bir durumda Beşiktaş’ın şampiyonluk sayısı 18 olacak ve yıldız sayısı da 3’e yükselecek. Galatasaray ise 20 şampiyonlukta kalıyor.
 
1959 yılından önceki başarılar dikkate alınırsa yeni şampiyonluk ve formalardaki yıldız sayısı ise şöyle oluyor:
 
Takım                Şampiyonluk Sayısı
 
Fenerbahçe                   28
 
Galatasaray                  20
 
Beşiktaş                       18
 
Trabzonspor                   6
 
Gençlerbirliği                  2
 
Harp Okulu                    2
 
Bursaspor                     1
 
Ankaragücü                  1
 
Göztepe                       1
 
İst. Güneş                    1
 
Ankara Demir                1
 
Eskişehir Demir             1
 
Muhafızgücü                  1
 
İstanbul                        1
 
Harbiye                        1
 
(HÜRRİYET)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi