Fenerbahçe'den YDK Üyesi Erdoğan'a: İstanbul Sözleşmesi kararını gözden geçir

 

Fenerbahçe Spor Kulübü, sıkı taraftarı olduğu AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'ni iptal kararından geri dönmeye çağırdı. Fenerbahçe'nin bu çağrısı Türkiye kamuoyunda büyük yankı toplarken İBB Başkanı İmamoğlu'da Fenerbahçe'yi kutladı.

23.03.2021
Yazı Boyutu:  
Eczacıbaşı'nın, İstanbul Sözleşmesi kararının yeniden gözden geçirilmesine ilişkin yaptığı açıklamanın ardından Fenerbahçe Kulübü de bir duyuru ile konunun hassasiyetini ve kadına yönelik şiddete karşı önemli kazanımlar sağlayan sözleşmenin devamını talep etti. Bu süreçte Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinden ses çıkmaması ise eleştiri konusu oldu.

Avrupa Konseyi'nin 2011 yılında İstanbul'daki toplantıda imzaya açtığı ve dönemin başbakanı olarak Erdoğan'ın ilk imzacısı olduğu  kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair Sözleşme'yi (İstanbul Sözleşmesi) aradan 10 yıl geçtikten sonra bu kez Cumhurbaşkanı olarak feshetmesini tepki gösteren  Sarı lacivertli kulüp, “Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz” başlığı ile bildiri yayınladı. Fenerbahçe Spor Külübü, açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ve rica ediyoruz” ifadelerine yer verdi. 


AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl kulüp üyeliğinde 25 yılını doldurmuş ve Başkan Ali Koç tarafından törenle kendisine Yüksek Divan Kurulu üyeliği rozeti takılmıştı.

Fenerbahçe Kulübü ayrıca, “Sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz” dedi.

Fenerbahçe’nin yayınladığı bildiri sosyal medyada kısa süre içinde binlerce paylaşım alırken, taraflı-tarafsız herkesin takdirini topladı. Sosyal medyadaki bazı kullanıcılar, diğer büyük takımların da benzer bir açıklama yapması için çağrıda bulundu.

Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz.
??
bit.ly/3cal96Z
Resim

İşte Fenerbahçe Kulübü’nden yapılan açıklama:Üye OlÜye Girişi