Feride Acar: 'GREVIO denetimi itici güç olacak'

 

Avrupa konseyi Grevio üyesi Prof.Dr. Feride Acar, üyelik sürecini değerlendirdi

10.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
 
 Avrupa Konseyi'nde aile içi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili kabul edilen İstanbul Sözleşmesi'nin denetim organı olarak görev yapacak uzmanlar grubu üyeliğine en yüksek oyla seçilen Prof. Dr. Feride Acar, "Türkiye'de kadınlara karşı ayrımcılığın önlenmesi konusunda GREVIO denetimi itici bir güç olacaktır" dedi.
 
 
Kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair imzalanan sözleşmenin hazırlanması sürecinde de bizzat yer alan Acar, "Kadına Yönelik ve Aile İçi Şiddete Karşı Mücadelede Uzmanlar Grubu" (GREVIO) üyeliğine seçilmesi, grubun çalışma yöntemi ve beklentiler hakkında AA'nın sorularını yanıtladı.
 
Türkiye'nin sözleşmeyi ilk imzalayan ve meclisinde onaylayarak taraf haline gelen ilk ülke olduğunu hatırlatan Acar, prosedürlerin tamamlanması sonrasında ağustos ayında GREVIO'nun kurulduğunu belirtti.
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan siyaset bilimci Acar, Türkiye'nin adayı olarak gruba önerildiği sürecin ardından 4 Mayıs'taki oylamada ilk turda en yüksek oyu alarak üyeliğe seçildiğini söyledi.
 
Acar, grubun çalışma şeklinden bahsederken, GREVIO'nun kendi yöntemlerini tespit ederek çalışma esaslarını kendisinin belirleyeceğini söyledi. Taraf devletlerden rapor isteneceğini ve belirli durumlarda da ziyaretler yapılacağını vurgulayan Acar, kadına yönelik şiddet konusunda o ülkedeki mevcut durumu inceleme imkanının da sözleşmenin mümkün kıldığı yöntemler arasında yer aldığını belirtti.
 
Acar, sivil toplumla ilişkilerin de grup tarafından önemsendiğini, sivil toplum kuruluşlarının vereceği bilgilerden de yararlanacaklarını ifade etti. Hem devlet hem de sivil toplumdan veri desteği alacaklarını söyleyen Acar, şunları kaydetti:
 
"Sözleşmenin şartlarına göre devletin kadınlara yönelik şiddette veri toplamak ve bu verileri yorumlamak, bu konuda tedbirleri almak konusundaki koordinasyonu sağlamak üzere bir birim kurması gerekiyor. Bu yeniden kurulan bir birim de olabilir veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın içerisinde bir birim de görevlendirilebilir."
 
Acar, sivil toplum kuruluşlarından gölge rapor veya alternatif rapor denilen türden raporlar isteneceğini de belirtti.
 
 
Acar, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'ni bu kadar erken imzalayan ve onaylayan ülke olmasının ciddi bir niyet belirtisi olduğunu vurgulayarak, "Türkiye sadece kadına yönelik şiddetin yüksek olduğu bir toplum olarak bilinmek istemiyor, kadına yönelik şiddetle en iyi mücadele eden bir yapı olarak da ortaya çıkmak istiyor" ifadesini kullandı.
 
Bu amacın gereğinin yapılması için ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda Türkiye'de bir yasa çıkarıldığını hatırlatan Acar, "6284 sayılı yasa, doğrudan doğruya İstanbul Sözleşmesi'nin paralelinde düşünülerek çıkarıldı" diye konuştu.
 
Acar, İstanbul Sözleşmesi'nin sivil toplumda çok ciddi bir beklenti ve hareketlenme yarattığını, GREVIO'nun bunu daha da güçlendireceğine inandığını ifade ederek, devlet kurumlarının da yeni bir atılımla bu mücadeleye katılacaklarını ümit ettiğini söyledi. Acar, "Türkiye'de kadınlara karşı ayrımcılığın önlenmesi konusunda GREVIO denetimi itici bir güç olacaktır" dedi.
 
Toplumsal açıdan da kadına yönelik ve aile içi şiddete karşı duyarlılığın, konunun en üst düzey yetkililerce telaffuz edilmesi ve basın duyarlılığı nedeniyle arttığını gözlemlediğini belirten Acar, uluslararası sözleşmelerin de bütün bunları harekete geçirmek açısından önemli olduğunu vurguladı. Acar, daha önce görev aldığı Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Komitesi deneyiminde bunu gördüğünü söyledi.
 
Aile içi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili kabul edilen İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasının denetlenmesi için kurulan grupta 10 kadın uzman bulunuyor.
 
 
 

Üye OlÜye Girişi