Feride Acar ikinci kez GREVİO Başkanlığına seçildi

 

12 Ekim 2017 Persembe günü yapılan seçimler sonunda GREVIO Başkanlığına ikinci kez oy birliği ile seçilen Feride Acar, GREVİO Raportörlerinin Kasım başında kadına yönelik şiddetle ilgili Hükümet, muhalefet ve kadın örgütleriyle görüşmeler yapmak üzere Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

15.10.2017
Yazı Boyutu:  
Avrupa Konseyi'nin kadınlara yönelik  ve aile içi şiddetle mücadele sözleşmesi olan ve 2015 yılı ağustos ayında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin izleme ve denetleme komitesi Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu) GREVİO Başkanı Prof.Dr. Feride Acar,  12 Ekim 2017 Perşembe günü yapılan seçimler sonunda oy birliği ile bu göreve ikinci  kez seçildi. 

GREVİO BAŞKAN YARDIMCILARI DA DEĞİŞTİ

GREVİO'nun başkan yardımcılıklarında ise bazı değişiklikler oldu.  Başkan Acar'ın verdiği bilgiye göre, Malta'lı üye Marceline Naudi 2. Başkan Yardımcılığından 1. Başkan Yardımcılığına getirildi. ikinci Başkan Yardımcılığına ise İtalyan üye Simona Lanzoni seçildi. Halen Türkiye Raportörleri arasında yer alan daha önceki Birinci Başkan Yardımcısı Avusturyalı üye Rosa Logar  ise yeni yönetimde görev almadı.
GREVİO Başkanı Acar, başkanlık seçimi ve sonraki gelişmeleri  e-mail adresinden kadın gruplarıyla paylaştı.GREVİO HEYETİ DENETİM İÇİN GELİYOR

Türkiye'nin kadına yönelik şiddeti önlemeye dönük çalışmalarla ilgili gerek hükümetin gerekse sivil toplum örgütlerinin gönderdiği raporlara değinen Prof.Dr. Feride Acar, şunları söyledi:

Geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin ilk raporunu GREVİO'ya vermişti.  Bu yaz boyunca Komiteye sivil toplumdan 'gölge raporlar' da geldi. 

Geçen Çarsamba günü resmi heyet ile GREVİO arasındaki ilk diyalog Strasbourg'da gerçekleşti. Kurallar gereği ben kendi devletimin (Türkiye'nin) raporunun verildiği ve arkasından GREVİO'nun bu görüşmeyi kendi içinde değerlendirdiği toplantılara katılmadım. Dolayısıyla Türkiye ile yapılan görüşmenin içeriği ve ardından gerçekleştirilen değerlendirme hakkında bilgim yok. Ancak kapsamlı bir diyalog gerçekleştiğini anlıyorum. 

Bu işin bir sonraki aşaması, GREVİO Raportörleri'nin Türkiye'ye yapacağı ziyaret. O da Kasım başında gerçekleşecek. Ülke ziyaretinde amaçlanan Sözleşme'nin uygulanmasına ilişkin yerinde ve tamamlayıcı bilgi almak. Bu nedenle de heyet devlet yetkilileri ile ilave görüşmeler yapıp, uygulamaları görmek isteyecek ve alanda çalışan kadın kuruluşları ile de görüş alışverişinde bulunacaktır."

Üye OlÜye Girişi