Feride Acar: Tekrar aday gösterilirsem, GREVIO'da başkan olurum

 

2015 yılından beri GREVIO Başkanlığını yürüten Prof.Dr. Feride Acar'ın görev süresi 31 Mayıs'ta sona eriyor. Acar, GREVİO üyeliği için yeniden aday adaylık başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

19.12.2018
Yazı Boyutu:  
Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)'nin denetim organı olan uzmanlar grubu GREVIO'nun Başkanı Prof. Dr. Feride Acar, yeni aday adaylığı  için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvurdu. Acar "Tekrar aday seçilmem halinde, GREVIO'da başkanlığımın da devam edeceğini kuvvetle tahmin ediyorum" dedi

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açıldığı için " İstanbul Sözleşmesi" olarak tanımlanıyor. 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren sözleşmeye Türkiye, çekince koymadan taraf olmuştu. Feride Acar, 2015 yılından itibaren, İstanbul Sözleşmesi’nin denetim organı olan Uzmanlar Grubu’ Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu) GREVİO'nun başkanlığını yürütüyor. Prof.Dr. Feride Acar,  12 Ekim 2017 Perşembe günü yapılan seçimler sonunda oy birliği ile bu göreve ikinci  kez seçilmişti. 

YENİ SEÇİM PROSEDÜRÜ AÇILDI

Halen Türkiye'yi temsil eden ve iki dönemdir başkanı olan Prof.Dr. Feride Acar'ın da aralarında bulunduğu GREVIO'nun ilk on üyesinin görev süresi 31 Mayıs 2019'da sona eriyor. GREVIO'nun yeni dönem üyelerinin seçimi için taraf devletler 1 Şubat 2019 tarihine kadar 3'er aday göstermeye davet edildi. Avrupa Konseyi Taraflar Komitesi'nin 1-2  Nisan tarihlerinde yapılacak 6. toplantısında GREVIO'nun 10 üyesinin seçimi gerçekleştirilecek.ACAR, ADAY ADAYLIĞINI KAZETE'YE AÇIKLADI

Bu bağlamda GREVIO üyeliği için resmen aday adaylık başvurusunda bulunduğunu kaydeden Prof.Dr.Feride Acar, CEDAW'ın 39. 
kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da katıldığı toplantıda KAZETE İmtiyaz Sahibi Berrin Gürçay Dilekçi'nin sorularını yanıtladı.

GREVIO'nun kuruluşundan beri başkanlığını yürüten Feride Acar, aday adaylık başvurusuyla ilgili şunları söyledi:

"Ben GREVIO'ya aday adayı oldum ve bunu da bakanlığa da bildirdim. Bundan sonra ki süreçte umarım en doğru aday seçilecektir. Ben de bu göreve devam etme süreci bulursam çok memnun olurum. Çünkü ben GREVIO'nun kurulduğundan beri başkanıyım. Seçildiğim takdirde başkanlığımın devam edeceğini kuvvetle tahmin ediyorum. GREVIO Başkanlığı çok görünür bir konu. İstanbul Sözleşmesi Avrupa'da  ve Dünyada gayet ön planda olan bir sözleşme. Başkan olarak da pek çok yerde bu sözleşmeyi temsil etmek, anlatmak  görevi de bana düşüyor. Tabii adı İstanbul Sözleşmesi, başkanı da bir Türk olduğu zaman Türkiye açısından da olumlu bir görüntü yaratıyor. Yani eğer fırsat verilirse ben yeniden devam etmek istiyorum."

"DEVLETİN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE BÜTÇE AYIRMASI LAZIM"

"Türkiye'nin sizi tekrar aday gösterip önümüzdeki dönem GREVIO Başkanlığına tekrar seçilmeniz halinde yapılması gerekenler konusunda neler söylemek istersiniz?" sorusuna ise Feride Acar şu karşılığı verdi: 

"Türkiye için verilmiş olan GREVIO Raporu'nun bir reçete olarak kabul edilmesi ve orada belirtilen önlem ve önerilerin, orada belirtilen aciliyet sırasında tüm ciddiyetiyle ele alınması ve uygulanması gerekiyor.

Aslında, GREVIO, Türkiye'nin yapacağı işlerle ilgili çok güzel bir yol haritası verdi. Türkiye; bu yol haritasını kullandığı zaman çok daha ileri ve tatmin edici noktalara gelecektir.

Ben şunu her zaman söyledim; Türkiye bu konuda hiçbir şey yapmamış değil. Sivil toplum olarak devlet olarak da çok şey yaptı. 

Ama nerelerde eksiklikler olduğu, neler yapılması gerektiği bu GREVIO raporu'na belirtiliyor. Raporu elimize alıp adım adım takip etmek gerekiyor. Bunun için irade lazım, kaynak lazım. Hem insan kaynağı,hem de maddi kaynak ayrılması lazım. Devletin bu işe bütçe ayırmasıgerekir."

FERİDE ACAR KİMDİR?

1980’li yıllardan bu yana çalışmalarını kadın hakları ve toplumsal cinsiyet alanlarında yoğunlaştıran Feride Acar, 1994 yılında ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Yüksek Lisans Programı'nın kurulmasına öncülük etti.

1994-2003 yılları arasında ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Yüksek Lisans Programı'nın Kurucu Başkanı olarak görev yapan  Acar, kadın erkek eşitliği ve kadınların insan hakları konularında Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi kurumlar için uluslararası danışman olarak görev yaptı.

Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi’ne (CEDAW Komitesi) 1997 yılında üye olarak seçilen Feride Acar, raportör ve başkan yardımcılığı ve başkanlık görevlerinde bulundu.

2015 yılından itibaren, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin (İstanbul Sözleşmesi) denetim organı olan Uzmanlar Grubu’nun (GREVIO) başkanlığını yürütüyor.

Kadınların insan hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında pek çok uluslararası ortam ve örgütte bağımsız uzman olarak görev yapan ve Türkiye’yi temsil eden Prof. Dr. Feride Acar, kadın hakları konusundaki temel belgelerin (CEDAW, Pekin Eylem Platformu, CEDAW İhtiyari Protokolü, İstanbul Sözleşmesi) müzakeresi, yazılması ve denetlenmesinde aktif rol almıştır. Kendisi halen CEDAW Komitesi üyesidir. Prof.Dr Feride Acar’ın kadınların insan haklarına ilişkin uluslararası standartlar, CEDAW ve CEDAW- İstanbul Sözleşmesi bağlantısı üzerine yazılmış çokm sayıda eseri var.

(Fotoğraflar: KAZETE)


Üye OlÜye Girişi