Feride Acar'a, Avrupa Konseyi 'Liyakat Madalyası' verildi

 

Üç dönem GREVIO Başkanlığı yapan Prof.Dr. Feride Acar'a, Avrupa Konseyi

27.05.2019
Yazı Boyutu:  
Avrupa Konseyi'nin Kadınlara Karşı Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu GREVIO'nun üç dönem başkanlığını yürüten  ve AKP Hükümeti'nin aday göstermemesi üzerine görev süresi 31 Mart'da sona eren Prof.Dr. Feride Acar, Avrupa Konseyi'nin değerlerine ve çalışmasına olan bağlılığını kabul etmesiyle Avrupa Konseyi Taraflar Komitesi'nce Pro Merito (Liyakat) Madalyası'na layık görüldü .

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri adına madalyayı sunan Demokrasi Genel Müdürü Snezana Samardzic-Markoviç, yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin çalışmalarına ve kadın haklarını teşvik etmek ve ayrımcılığa son vermek için yaptıkları çalışmalar ve katkılarından dolayı Prof.Dr. Feride Acar'a teşekkür etti. 

Snezana Samardzic-Markoviç, Profesör Feride Acar'ın mesleki uzmanlığının vizyonu, liderliği, uzlaşma ve ittifak kurma konusundaki bilgeliği ve kapasitesi ile diplomatik becerilerinin bir araya geldiğini ve kadın haklarını savunan ve teşvik eden herkese saygı gösteren bir otorite olduğunu belirtti.

Taraflar Komitesi Başkanı, Norveç Daimi Temsilcisi, Avrupa Konseyi Büyükelçisi Elisabeth Walaas ev sahipliği yaptığı törene GREVIO üyeleri, kadın hakları konusunda bölgesel ve uluslararası mekanizmalar platformu üyesi olan GREVIO üyelerinin yanısıra Avrupa Konseyi üyesi devletlerin diğer Avrupa Konseyi organlarının temsilcileri katıldı.

Feride Acar teşekkür konuşmasında, böyle prestijli bir ödüle değer görülmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, "GREVIO olarak önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti ve aldığı ödülü  komite üyeleri ve sekreteryasıyla paylaştığını şöyledi.Üye OlÜye Girişi