FETÖ soruşturmasından kaçtı ABD'de rektör oldu

 

Hakkında tutuklama kararı bulunan eski Fatuh üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan'ın Texas'ta bir üniverseteye rektör olarak atanması Erdoğan'ı kızdırdı: Bu nemenem bir iştir?

09.01.2017
Yazı Boyutu:  
Hakkında tutuklama kararları bulunan eski Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan'ın Texas'taki North American Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasını hatırlatan Erdoğan, "FETÖ üyesi teröristler bazı ülkelere sığınmaktadır. Sığınma hakkı Suriyeli, Arakanlı mültecilerden esirgenirken FETÖ’cü ve PKK’lı teröristlere bu altın tepside sunuluyor. Ülkemizde kara listede olan bir FETÖ terör örgütü mensubu ABD’de bir üniversite rektör olarak atanabiliyor. Bu ne menem bir iştir?" dedi.

Yenişafak'ın haberine göre, 'FETÖ' soruşturmaları kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Fatih Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Şerif Ali Tekalan, ABD'de Texas'taki North American Üniversitesi'ne rektör olarak atandı

Cemaat üyeleri tarafından kurulduğu iddia edilen üniversitenin internet sayfasında yer alan 19 Aralık tarihli duyuruda, Tekalan'ın üniversitenin üçüncü rektörü olarak atandığının ifade edildiği ileri sürüldü.

Texas'ta 2010 yılında Yüksek Öğretim Kurumu'nun (THECB) onayı ile North American College adıyla faaliyete başlayan okulun 2013 yılında ismini North American Üniversitesi olarak değiştirdiği belirtildi.

Tekalan 2010 yılındaki KPSS sorularının sızdırılması davası, futbolda 'şikede kumpas' davası ve 'FETÖ çatı davası' gibi davalarda yargılanıyor. Tekalan, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından "aranan teröristler" listesinde 300 bin liraya kadar ödül belirlenen gri kategoride yer alıyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Tekalan'ın rektör atanmasına  tepkisini 9. Büyükelçiler Konferansı'nda dile getirdi.  Edoğan özetle şunları söyledi:

"BU NE MENEM BİR İŞTİR?"

Bizim yaşadığımız hadiselerin onda birine bile maruz kalmayanların aldığı önlemler ortadayken anayasa ve uluslararası hukuka uygun olarak hayata geçirdiğimiz tedbirler ilk günden itibaren bu çevreler tarafından eleştiriliyor. Maalesef daha da kötüsü FETÖ üyesi teröristler bazı ülkelere sığınmaktadır. Sığınma hakkı Suriyeli, Arakanlı mültecilerden esirgenirken FETÖ’cü ve PKK’lı teröristlere bu altın tepside sunuluyor. Ülkemizde kara listede olan bir FETÖ terör örgütü mensubu ABD’de bir üniversite rektör olarak atanabiliyor. Bu ne menem bir iştir? 

FETÖ fırsat bulduğu her ülkede Türkiye aleyhine algı operasyonları yürütüyor. Milletin hasmı hangi yapı varsa onun eteğine yapışıyor. Ortak gayretlerimiz neticesinde bu belayı milletimizin başından defedeceğiz.

"BUNUN ADI ATEŞLE OYNAMAKTIR"

Terör örgütlerinin amacı ülkemizi inanç ve etnik köken üzerinden çatışma içine çekmektir. Suriye ve Irak’taki ateşi ülkemize taşımaya çalışıyorlar.

Birileri ısrarla elinde en çok Müslümanların kanı olan DEAŞ’ın üzerinden İslam düşmanlığı yapıyor. Açık ve net söylüyorum. Bunun adı ateşle oynamaktır. Batıda yükselen kültürel ırkçılık, bu ülkelerdeki Müslüman azınlığın güvenliği konusunda endişelerimizi arttırmaktadır.

İslam karşıtlığı ve kültürel ırkçılıkla mücadele konusunda Türkiye yalnız değildir. Çok geniş bir cephede birlikte mücadele etmeliyiz. 

KARLOV SUİKASTİ

Milli güvenliğimizi ilgilendiren konularda masada ve sahada olmaya devam edeceğiz. Nitekim işte dün akşam Başbakanımız 2 günlük bir seyahat için geniş bir heyetle Bağdat ve Erbil’deydiler. Geçtiğimiz günlerde sayın İbadi ile yapmış olduğum telefon görüşmesi ve Sayın Başbakan’ın yaptığı ziyaret yol haritasının belirlenmesi açısından güzel bir başlangıç oldu.

Dış politikamızı dar politikalara, bekle gör, kim ne der politikalarına hapsedemeyiz. Önce tedbir sonra tevekkül diyerek devrede kalmalıyız. Sağladığımız güven sayesinde Büyükelçi Karlov’u hain bir suikastla katledenlerin planı başarısız oldu. Türkiye’nin diplomatik ağını dünyanın en geniş 6. ağı olarak konumlandırdık.

ABD VE AB MESAJI 

Avrupa Birliği hala ülkemiz için stratejik bir hedeftir. Bir yanda üyeliğe yönelik adımlar atarken Birliğin ülkemize yönelik çifte standart içeren politikalarına da dur demeliyiz. AB’nin artık göç mutabakatı bağlamındaki taahhütlerini yerine getirmesi, ipe un sermekten vazgeçmesi gerekiyor. Ayrıca AB tarafından getirilen zirve önerisini de olumlu buluyorum.

ABD ile ilişkilerimiz ise ziyadesiyle hassas bir dönemden geçiyor. Terörle mücadele süreci Obama yönetiminin son yıllarda ortaya koyduğu bazı tercihlerle birleşmiş ve kamuoyunda tartışma konusu olmuştur. Terör örgütlerinden gelen tehditlere karşı ABD’yi kararlı bir biçimde yanımızda görmek istiyoruz.


Üye OlÜye Girişi