Fikret Kuşkan: Şiddetin artmasının nedeni kapitalizmin vahşileşmesi

 

Türk Tiyatro ve sinemasının önemli oyuncularından Fikret Kuşkan, sanatçının sansüre karşı yaratıcı olması gerektiğini söyledi.

30.03.2019
Yazı Boyutu:  
Kanal D Televizyonu'nda bu hafta başlayacak  ‘Zalim İstanbul’  dizinin başrol oyuncusu Fikret Kuşkan, Hürriyet'ten Hakan Gence'ye verdiği röportajda, Dünlyanın ve Türkiye'nin geleceğinden umutlu olduğunu belirterek "Yaşıyorsak hâlâ umut var demektir" dedi.

Şaşıfelek Çıkmazı’ndan ‘Babam ve Oğlum’a kadar birçok sinema filminde  hafızalarda yer eden ünlü oyuncu, gençliğinde asi bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Adaletsizliğe, haksızlığa, zorbalığa, özensizliğe karşı her zaman dik durdum. Gençlik yıllarımda bunu yansıtma şeklim daha pervasızdı. Baba olmak, aile sorumluluğu bunu değiştirdi. Duygularımda, düşüncelerimde, tutkularımda bir değişiklik yok, yalnızca tepkilerimi gösteriş biçimim evrildi."

İşiyle ilgili titizliğinin birçok insanı ürküttüğünü kaydeden Fikret Kuşkan, "Hakkınızda bilinen en büyük yanlış ne oldu?" sorusuna "Zor bir insan olduğum... Zorluğum kendime, kimseye değil. İşimle ilgili titizliğim, sanırım çalıştığım insanları zaman zaman ürkütebiliyor. Ayrıca unutmamak gerekir ki övgü, yerginin başlangıcıdır" karşılığını verdi.

SANSÜRÜ YENMEK İÇİN YARATICI OLMAK ŞART

Dünyada insana, doğaya şiddetin dozu hızla yükseldiğini de kaydeden Kuşkan "kapitalizmin her geçen gün daha da vahşileşmesi sebebiyle; erdem, ahlak, empati, hoşgörü gibi kavramlar değersizleşiyor. Ve insanı insan yapan bu değerlerden yoksun bırakılan toplumlar, gaddarlaşıyor"dedi.

Fikret Kuşkan, TV ekranlarında içki kadehinin buzlanması, biplenen kelimeler ya da bir öpüşme sahnesinin kesilmesi gibi uygulamalarının "sansür"den başka bir anlamı olmadığını belirterek, "Sansür, dünyanın her yerinde özgür düşünen herkese aynı şeyi hissettirir. Yapılması gereken, her zamankinden daha yaratıcı olmak" diye konuştu. 
FOTOĞRAF: Hakan Gence/ HürriyetÜye OlÜye Girişi