Filtre hak, ama devlet yaparsa sansür

 

Ege Üniversitesi nin ev sahipliğinde düzenlenen ve üç gün süren kbilgi teknolojileri konferansında konuşan İnet-Tr Başkanı Akgül, Türkiye nin rotasını henüz bilgi toplumuna çeviremediğini söyledi

01.12.2011
Yazı Boyutu:  

İnternet Teknolojileri Derneği (İnet-Tr) ve Linux Kullanıcıları 1-tekno-inetder başkanı_1.gifDerneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, 22 Kasım da başlayan internette filtre uygulamasıyla ilgili olarak "Filtre haktır ama bunu devletyaparsa sansürdür" dedi.

Türkiye de Internet ile ilgili grupları biraraya getirerek İnternet i tüm boyutlarıyla tanıtmak, gelistirmek, tartışmak, İnternet teknolojileri aracılığı ile toplumsal verimliliği artırmak ve toplumun dikkatini olabildiğince bu yöne çekmek amaçlarıyla, 1995 den beri her yıl yapılan, ulusal boyutta bir konferansın 16 ıncısı Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi nde düzenlendi. Üç gün süren ve 90 a yakın bildirinin tartışıldıı konferansta konuşan İnet-Tr Yönetim kurulu Başkanı Doç.Dr. Mustafa Akgül internet filtresiyle ilgili çocukları korumak konusunda deivletle bir anlaşmazlıkları olmadığıı belirterek şunları söyledi:.

Sorun bunun nasıl yapılacağı. Her yurttaşın, kendi bilgisayarında kendi keyfince filtre koyması, ya da kafasına filtre koyması, doğrulu/yanlışlığı ayrı bir konu, kendi doğal hakkıdır. Devlet, uygun yazılımlar dağıtır, yarışmalar açar, devlet ve sivil toplum listeler hazırlar. Ama, devletin ben kendi başıma gizli bir liste hazırlarım, bunu kimöseyle paylaşmam ve tartışmam, yasal olabilir ama, meşru ve hukuki olamaz. Şu anda uygulanan ise yasal da değil. Bir yönetmeliğe dayanarak, temel özgürlüklere idari bir kadronun kısıtlama getirmesi anayasamıza aykırı.

Trafik Polisine hapise atma yetkisi verilmişti, iptal edilmişti. Doğru olan, temel özgürlük kısıtlamasının kanunla tanımlanıp, yargının karar vermesidir. Ülke olarak yasaklama refkesinden kurtulmalıyız. Hoşgörü, diyalog ve yönetişim içinde insan odaklı çözüm aramalıyız. Saydam ve katılmcı yapılarla, ifade özgürlüğü ekseninde sorunu çözmeliyiz.

İnsanlar daha açık bir toplum istiyorlar; saydamlık, hesap verilebilirlik, yönetime katılma, ve refahtan pay  istiyorlar. Bunu kamu yönetiminden istedikleri kadar, tüm kurumlardan istiyorlar. Wikileaks’i dünya yurttaşlarının gerçekleri öğrenme, saydamlık talebi penceresinden bakmak gerekir."

Türkiye nin rotasını henüz bilgi toplumuna döndüremediğini kaydeden Akgül şöyle devam etti:

"Ülkede Bilişim, Bilgi Toplumu konularında bir dağınıklık söz konusu. Ülkemizde planlı, sistematik, kapsamlı bir Bilgi Topluma yöneliş olduğunu söylemek mümkün değil. Türkiye gemisinin rotasını bilgi toplumuna döndürecek boyutta yapılanma, program, ve çaba yok. Arada bir söylenen parlak sözlerin dışında, buna niyet edildiğini de söylemek biraz zor. En başta, siyasal sahiplenme ve örgütlenme olduğunu söylemek zor. Vaktinin yarısını, 1/3'ünü buna ayıran bakan, müsteşar ve genel müdür düzeyinde kimse yok. Bilgi Toplumu çalışmalarını koordine edecek kapasitede bir yapılanma yok. Yapılanma olarak, Bilgi Toplumu Dairesi, Başbakanlık e-devlet grubu, Türksat, BTK, Sanayi Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı var.    

Bunun bir Parlamento ayağı yok. Sivil toplumu, özel sektörü, üniversiteyi ve basını işin içine çekecek bir kadro yok. Yönetişim kavramı kültürümüze epey yabancı, pek sevemiyoruz.

1_tekno_inetder_ba__kan_mustafa_akgul.jpgBilgi Toplumu Eylem Planın süresi bitti, henüz yenisi yok. Kamunun değerlendirmesi yüde 50 ya yakın. Plan, en başında Bilgi Toplumunu değil, e-devleti hedefliyordu. Hedef, emek yoğun bir ekonomiyi ve kırsal ağırlıklı bir toplumu, bilgi yoğun bir ekonomi ve toplumsal yapıya dönüştürmek olmalıdır. Farklı disiplinlerden uzmanları barındıran, esnek, bağımsız, inisiyatif alabilen bir yapı gerekir. Türkiye’yi Bilgi Toplumuna taşıyacak kadroları yetiştirmeye yönelik çalışan bir programımız ve politikalarımız yok, ve var olan kadroları kamuda tutacak insan kaynakları politikalarımız sorunlu. Serbestleşme  mevuzat olarak tamam ama, pratikte ağır aksak ilerliyor; istatistikler fiili tekelin devam ettiğini gösteriyor. 

Dünyada kablonun genişbant içinde önemli bir paya sahip. Bizde özel sektörün gelir paylaşımı modeliyle yaptığı yatırımlar devleştirildi; özelleşmek için mahkeme kararını bekliyor.İnternetden ve Sosyal ağlardan korkmayın, onları ciddiye alın!"

ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi