Filtre takmayan 6 termik santral kapatıldı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 31 Aralık 2019'a kadar filtre takmayan 5 termik santralin tamamen; 1 termik santralin ise kısmî olarak kapatıldığını söyledi.

2.01.2020
Yazı Boyutu:  
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelindeki termik santrallere çevre yatırımlarını tamamlaması için tanınan süre 31 Aralık 2019’da sona erdi. Sürenin dolmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri filtresi bulunmayan altı termik santrali mühürledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 31 Aralık 2019'da kadar çevre yatırımlarını tamamlaması gereken 13 termik santralle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'yla ortak kurulan komisyon aracılığıyla Türkiye'deki 13 termik santrali incelediklerini anlatan Kurum, kapatılmayan 7 santralden 4'üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3'üne ise gerekli izinlerin verildiğini söyledi:

"2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 11 ve 15'inci maddeleri gereği 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılması, diğer 7 santralden 4'üne geçici faaliyet belgesi verilmesi, 3 santrale ise gerekli çevre izinlerinin verilmesi kararı alınmıştır. Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır."

Soma Termik Santrali'nde iki ünitenin kapatıldığını, 4 ünitenin ise geçici olarak faaliyet göstereceğini söyleyen Kurum, "Vatandaşların kendi imkanlarıyla bireysel ısınma yöntemiyle ihtiyaçlarını karşılamaları halinde yaşanacak hava kirliliği çok daha ciddi boyutlara ulaşacak" dedi.ERDOĞAN VETO ETMİŞTİ

Meclis’e sunulan tasarıda, kömürle çalışan 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğunun iki buçuk yıl erteleneceği belirtilmişti. AKP ile MHP’li vekillerin oylarıyla Meclis’ten geçen tasarı, tepkilerin ardından aralık ayı başında Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmişti.

Soma
Manisa’nın Soma ilçesinde, her birinde bir buhar türbini jeneratörü, bir kazan, bir kondeser ve bir soğutma kulesi bulunan 165 megawatt gücünde 6 ünitesi bulunan Soma Termik Santrali filtresiz çalıştırılıyordu.

Yetkililerin santraldeki üç bacaya filtre takılması için verdiği bir aylık süre bugün doldu. Bacanın takılmaması üzerine yetkililer yeni yılın ilk dakikalarında polislerle birlikte santrale giderek işletmeyi mühürledi. Santralde faaliyet durduruldu.

Çatalağzı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla, Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Elektrik Santrali’nde  üretim, bacalara filtre takılmaması nedeniyle durduruldu. Termik santral mühürlendi.

Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde, 1946 yılında faaliyete geçen ve 2014’te özelleştirme sonucu Elsan Enerji’ye satılan, 2 üniteden oluşan 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali’nin bacalarında filtre bulunmuyor. Termik santralin filtresiz çalışmasıyla oluşturduğu çevre kirliliği tepki çekiyordu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, 1 Ocak 2020’in ilk saatlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla santrale gitti. Bakanlığın kararını yetkililere tebliğ eden ekipler, santraldeki iki bacanın bulunduğu kömür kazanlarını mühürledi. Santralin Çevre İzin Belgesi alana kadar üretim yapamayacağı bildirildi. (Ajanslar)

Kütahya’da iki termik santral mühürlendi
Kütahya’nın Seyitömer ile Tavşanlı ilçelerinde bulunan termik santralleri, verilen sürede bacalara filtre takılmadığı gerekçesiyle sabah saatlerinde jandarma ekiplerince mühürlendi. İki santraldeki üretim durduruldu.

Kütahya Jandarma Komutanlığı ekipleri bu sabah saatlerinde termik santralleri mühürledi ve faaliyetlerini durdurdu.

Afşin Elbistan
Maraş Valisi Vahdettin Özkan, Afşin Elbistan Elektrik Üretim AŞ’nin çalışmalarının “geçici faaliyet belgesi” alıncaya kadar durdurulduğunu bildirdi.

Özkan, yazılı açıklamasında, “Bu çerçevede Afşin Elbistan Elektrik Üretim AŞ’nin çalışmaları ‘geçici faaliyet belgesi’ alıncaya kadar durdurulmuştur. Bu süreçte ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız çevre standartlarını sağlayarak, üretim ve istihdamın devamı için gerekli çalışmaları sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Kangal
Sivas’ın Kangal ilçesinde, özel bir şirket tarafından işletilen termik santral, tanınan süre içinde filtre ile ilgili şartları sağlayamadığı gerekçesiyle mühürlendi.Üye OlÜye Girişi