Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

 

Piyasanın gözü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in vereceği Türkiye kararındaydı.

28.01.2017
Yazı Boyutu:  
Geç saatlerde kararını açıklayan Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB-'den BB+'ya indirdi. Fitch'in yaptığı açıklamadan sonra, gün içerisinde 3.90’ı aşan dolar/TL saat 00:34 itibariyle 3.87’nin üzerinde seyrediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına indirdi.

Kredi notu görünümü durağan olarak belirlendi. Türkiye Fitch'teki yatırım yapılabilir ülke unvanını bu not indirimi ile kaybetmiş oldu. Böylece S&P, Fitch ve Standard&Poor's gibi üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunda Türkiye yatırım yapılabilir ülke unvanını kaybetti.
Fitch'in not indiriminden sonra kurda sınırlı bir yükseliş oldu. Gün içerisinde 3.90'ı aşan dolar/TL saat 00:34 itibariyle 3.87'nin üzerinde seyrediyor.
Fitch, açıklamasında, ekonomik büyümenin 2016 yılının 2’nci yarısında keskin bir şekilde düştüğünü ve Türkiye’nin son yıllardaki performansının oldukça altındaki bir hıza toparlanmasının beklendiğini kaydetti.

Fitch Türkiye raporunda güvenlik ve politik risklere dikkat çekti ve, “Politika ve güvenlikte yaşanan gelişmeler ekonomik performans ve kurumsal bağımsızlığa zarar veriyor” ifadesini kullandı. Kurum değerlendirmesine şu şekilde devam etti: Siyasal atmosfer stabil bir hale gelebilir, fakat önemli güvenlik zorlukları kalıcı gözüküyor.

Anayasa reform süreci işlemeye devam ediyor. Eğer Meclis'te oynarlanırsa mart veya nisanda referanduma gidilecek sistem ile kuvvetler ayrılığı ilkesi zarar görebilir. Hükümetin darbe girişiminin arkasında olduğunu belirttiği kişilerin kamudan ihracı devam ediyor, OHAL sürmekte. İhraçların ucu medya ve ekonominin diğer aktörlerine de dayandı. Terör saldırıları devam ediyor, tüketici güveni ve turizm sektörü zarar gördü. (Sözcü)


Üye OlÜye Girişi