Flormar'a boykot ! 'Sendika girecek pes etmiyoz

 

Teller ardındaki direnişçilerden Flormar ürünlerine boykot çağrısı yapılırken, "Erik Dalı" türküsü direnişe uyarlandı.

31.05.2018
Yazı Boyutu:  
Sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan ve direnişlerini sürdüren 115 Flormar işçisi ile fabrikada çalışan işçilerin irtibatını kesmek için fabrika girişine branda ve dikenli tel çekildi. Ancak dikenli telde direnişçi işçilerle dayanışmayı engelleyemedi. Bu arada ünlü "erik dalı" türküsü Flormar işçilerinin direniş parçası olarak uyarlandı.

Bu arada Flormar direnişçilerine kadın LGBTİ örgütlerininin boykot desteğinin yanında sosyal medyada da destek kampanyaları katlanarak büyüyor. Twitter da oluşturulan #KadınlarFlormarİşçileriyle etiketi, kısa sürede TT oldu.


Türkiye'nin tanınmış kozmetik tekellerinden Flormar'da çalışan işçilerin Petrol İş sendikasında örgütlenmesinden rahatsız olan işverenin  bugüne dek 115 işçiyi işten çıkarması üzerine Flormar'ın Gebze'deki fabrikası önünde çoğunluğu kadın olan işçilerin, “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız” diye başlattıkları direniş günlerdir sürüyor. 

Flormar işçilerinin  direnişi sosyal medyada da büyük ilgi gördü. Flormar ürünlerine boykot çağrıları yapılırken, sendikalaşmak istedikleri için kapı önüne konuldukları fabrikadan haklarını almak, sendikalı olarak işlerine geri dönebilmek için mücadele eden işçiler, "erik dalı" parçasının sözlerini direnişe uyarlayarak, bir parça yaptı. 

İşçiler müzikte, "Öyle diyon böyle diyon. Hak deyince yan çiziyon. Sabrediyoz bak ne diyoz. Sendika girecek pes etmiyoz..." gibi sözlere yer verdi. (kocaelikoz)
 

Üye OlÜye Girişi